• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲରେ ନିବେଶ କରିବ ସିଲଭର ଲେକ୍ । ଜିଓ ପରେ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲରେ ସିଲଭର ଲେକ୍‌ର ନିବେଶ । ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲରେ ୭,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିବ ।
  2.  ବିଶିଷ୍ଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ଗୀତିକାର ଶାରଦା ପ୍ରସନ୍ନ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ: ୯୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦେହାନ୍ତ ।
  3. ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା କମିସନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ନେଲେ ୨ ନୂଆ ସଦସ୍ୟ । ସୂଚନା କମିସନର ଦାୟିତ୍ବ ନେଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଦିଲୀପ ବିଶୋଇ। ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ବିକ୍ରମ ସେନାପତି ବି ହେଲେ ସୂଚନା କମିସନର ।
  4. ଫୋର୍ବସର ଆମେରିକୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ୭ଜଣ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି, ଜେସ୍କେଲର୍‌ ସିଇଓ ଜୟ ଚୌଧୁରୀ, ସିମ୍ଫୋନି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରୋମେଶ ୱାଧୱାନି, ୱେଫେୟାର୍ ସିଇଓ ନିରଜ ସିଂହ, ଖୋସ୍ଲା ଭେଞ୍ଚର୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିନୋଦ ଖୋସ୍‌ଲା, ସେର୍‌ପାଲୋ ଭେଞ୍ଚର୍ସର ପରିଚାଳନା ଅଂଶୀଦାର ବିତର୍କ ରାମ ଶ୍ରୀରାମ, ଏୟାର୍‌ଲାଇନ୍ ‌ଭେଟେରିୟାନ୍ ରାକେଶ ଗଙ୍ଗୱାଲ୍ ଏବଂ ୱାର୍କଡେ ସିଇଓ ସହସଂସ୍ଥାପକ ଅନୀଲ୍ ଭୁସ୍‌ରି।
  5. ବିଶିଷ୍ଟ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫର ଗାଗାରିନ୍ ମିଶ୍ରଙ୍କର ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ; ୬୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରଲୋକ।
  6. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 10 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତ୍ସ୍ୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବେ।  ସେ ବିହାରରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଗୋପାଳ ଆପ୍ ସହିତ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିବେ।
  7.  ଆଜି ଏକ ସମାରୋହରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ରାଫେଲ୍ ।
  8.  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରିଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ : ଓଡିଶାର ସାଂସଦ, ବିଧାୟକଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି ୨୨୦ଟି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ।
  9.  ବିଶ୍ୱ ଫୁଟ୍‍ବଲ ଇତିହାସରେ ୨ୟ ପୁରୁଷ ଫୁଟ୍‍ବଲ ଖେଳାଳି ଭାବେ ୧୦୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଗୋଲ୍‍ ସ୍କୋର୍‍ କରିବାର କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ୍‍ର କ୍ରିଷ୍ଟିଆନୋ ରୋନାଲ୍‍ଡୋ।
  10.  କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଆଖି ଆମେରିକାର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଥିଲା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ କମ୍ପାନୀ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା ଘଟିବାକୁ ଯାଉନାହିଁ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଏହାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.