• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା ......

ଜୀବନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ସମୟକୁ ଖୁସିରେ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର କିଏ ଜାଣେ ଆମେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ହୁଏତ ଆମେ ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଅତୀତ ହୋଇଯାଇଥିବା

  1. ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ତଥା ପିପିଲି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କ ପରଲୋକ। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା।
  2. ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋରନା ଯୋଗୁଁ ମୋଟର୍‌ ଯାନ ରାଜସ୍ବ ୪୨% କମିଛି, ସୂଚନା ଦେଲେ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା ।
  3. ୩୬ ପାହାଚ ଚଢ଼ି ଚାଇନିଜ୍‌ ଆକ୍ରୋବାଟ୍‌ ଲି ଲଙ୍ଗ୍‌ଲଙ୍ଗ୍‌ ନିଜ ଗିନିଜ୍‌ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । ହାତ କି ଗୋଡରେ ପାହାଚକୁ ଆଦୌ ସ୍ପର୍ଶ ନ କରି କେବଳ ମୁଣ୍ଡରେ ଏଭଳି କାରନାମା କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ।
  4. ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟାରରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବୋଝେଇ ମାର୍କିନ ପି-୮ ବିମାନ; ଚୀନ ଉଦବିଗ୍ନ।ଲସ୍‌ ।
  5. ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିଛିକେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  6. ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋରାଟୋରିଅମ୍ ଅବଧିରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସୁଧ ଉପର ସୁଧ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି 
  7. ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ତଥା ଆମେରିକାର ଲୋକପ୍ରିୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍କଂପାନି ଟେସ୍ଲା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଭାରତ ଆସିବ କଂପାନିର ସିଇଓ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଏହି ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି 
  8. ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ୍ପରେ ବିଶ୍ବରେ ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ଭାରତର କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ଲକ୍ଷ ଟପିଯାଇଛି ଗତକାଲି ,୦୭୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଦେଶରେ ମୋଟ୍ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷ ୮୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି
  9. ଆଜନ୍ମରୁ ଦଳିତ, ନିଷ୍ପେଷିତ, ଉପେକ୍ଷିତ ଜନତାଙ୍କ ସେବାରେ ସମର୍ପିତସମାଜଆଜି ଶହେ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରି ୧୦୧ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି
  10. ଅଗ୍ରଣୀ -କମର୍ସ କଂପାନି ଫ୍ଲିପ୍କାର୍ଟର ସର୍ବବୃହତ ସପିଙ୍ଗ୍ଉତ୍ସବବିଗ୍ ବିଲିଅନ୍ ଡେଜ୍‌’ ଚଳିତ ମାସ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏହି ଛଅ ଦିନିଆ ସପିଙ୍ଗ୍ ଉତ୍ସବରେ ଫ୍ଲିପ୍କାର୍ଟ ନୂଆ ପୁରୁଣା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୂଲ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉତ୍ପାଦ ଯୋଗାଇବ 

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.