• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା ......

ଜୀବନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ସମୟକୁ ଖୁସିରେ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର କିଏ ଜାଣେ ଆମେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ହୁଏତ ଆମେ ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଅତୀତ ହୋଇଯାଇଥିବା

  1. ୨୦୨୦ ଲାଗି ହାର୍ଭେରି ଜେ ଆଲ୍ଟର୍, ମାଇକେଲ୍ ହଫ୍ଟନ୍ ଏବଂ ଚାର୍ଲସ୍ଏମ୍ ରାଇସ୍ଙ୍କୁ ମେଡିସିନରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର
  2. ଚଳିତ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା କିନ୍ନର ମୋନିକା ଦାସଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଫିସରର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି ଭାରତରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି
  3. ୟୁରୋପୀୟ ନିୟାମକ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ପିଏଲସିର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନର ତ୍ଵରିତ ସମୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।
  4. ଚାନ୍ଦିପୁରସ୍ଥିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାନ (ଡିଆରଡିଓ) ପକ୍ଷରୁ ୪ନମ୍ବର ଲଞ୍ଚ୍‌ପ୍ୟାଡରୁ ଆଜି କେ-୪ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ବିଏମ୍(ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର) ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯିବ । ଗତକାଲି ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସୌର୍ଯ୍ୟ ବା କେ-୧୫ର ସଫଳ ଭାବରେ ପରିକ୍ଷଣ ହୋଇଛି।
  5. ଆସନ୍ତା ୦୯ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଉପକୂଳ ଆଣ୍ଡମାନ ସାଗରରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।
  6. . ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଦେଶରେ ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ୫ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଅନ୍‌ଲକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍କୁଲ ଓ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ପରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିପାରିବେ ।
  7. ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନର ଆଧିପତ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଏଣିକି ଏକାଠି ଲଢ଼ିବେ ଭାରତର ସ୍ଥଳ, ବାୟୁସେନା ।
  8. ୱାଟସନ୍ ଓ ଡୁପ୍ଲେସିଙ୍କ ଧୂଆଁଧାର ବ୍ୟାଟିଂ : ଗତକାଲି ୧୦ ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ଚେନ୍ନଇ ।
  9. ୪୯୩ ଦିନ ପରେ ବେଲଜିୟମ ନୂତନ PM ପାଇଲା: ସାତୋଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଲିବରାଲ୍ ନେତା ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡ୍ରେ ଡି କ୍ରୁଙ୍କୁ ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦେଶର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।
  10. ଚାନ୍ଦିପୁର ସ୍ଥିତ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଦ୍ଵୀପର   ନମ୍ବର ଉତକ୍ଷେପଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସୋମବାର ସ୍ଵଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ସୁପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ଆସିଷ୍ଟେଡ୍ ରିଲିଜ ଅଫ ଟରପିଡୋ(ସ୍ମାର୍ଟ) ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି 

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.