ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା  ......

କର୍ମ ଛୋଟ ହେଉ ବା ବଡ଼ ନିଜ କର୍ମ କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ l କର୍ମକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଯାହା ଇଶ୍ୱରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବା ସହ ସମାନ ହୋଇଥାଏ l  ସେଥି ପାଇଁ ତ 'କର୍ମ ହିଁ ଭଗବାନ' ବୋଲି କୁହଯାଏ ।

  1. ଚଳିତ ଥର ଆମେରିକା ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପଲ ଆର.ମିଲଗ୍ରୋମ ରବର୍ଟ ବି.ୱିଲସନ୍ଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବଇମ୍ପ୍ରୁଭମେଣ୍ଟସ ଟୁ ଅକ୍ସନ ଥିଓରି ଏଣ୍ଡ ଇନଭେନସନ ଅଫ ନ୍ୟୁ ଅକ୍ସନ ଫର୍ମାଟ୍ଲାଗି ସେମାନଙ୍କୁ ନୋବେଲ ସମ୍ମାନରେ ସାମ୍ମାନିତ କରାଯିବ
  2. ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସୋମବାର ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୪ଟି ସେତୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି ସୀମାନ୍ତ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ସଂଗଠନ (ବିଆରଓ) ଦ୍ବାରା ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ସେତୁଗୁଡ଼ିକ ଗମନାଗମନରେ ସହାୟକ ହେବା ସହ ଏହି ଦୁଇ ରାଷ୍ଟ୍ର ପକ୍ଷରୁ ହେଉଥିବ
  3. ଦେଶର କୋଟି କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ (ଇପିଏଫ୍) ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଖବର କାରଣ ଇପିଏଫ୍ ଏବେ ଏହାର .% ସୁଧହାର ବାବଦ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଅର୍ଥ ଆସନ୍ତା ଦୀପାବଳି ସୁଦ୍ଧା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବ ​‌​‌
  4. ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର .୩୪%ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଦର ବୃଦ୍ଧି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଗଷ୍ଟରେ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ସୂଚୀରେ % ହ୍ରାସ ଘଟିଛି 
  5. ରିପବ୍ଲିକ ଟିଭି ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ବଲିଉଡ୍କୁ ବଦନାମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଗଲେ ଶାହାରୁଖ, ଅମୀର, ସଲମାନଙ୍କ ସମେତ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ରୋଜଗାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୧୫ତମ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୩୨ କୋଟି ମାନବ ଦିବସ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩୧,୫୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି ୩୪ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା
  6.  ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସୋମବାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁଧମୁକ୍ତ ଋଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା  ୫୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିନା କୌଣସି ସୁଧରେ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ 
  7. ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ବୋବ​‌ଡ଼େଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେଦନକାରୀ ଉଠାଇଥିବା