• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current News

1.ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦  ରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିବା ୮ .୮  ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତୁଳନାରେ ୨୦୨ ୧ ରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ୧୧ .୫ % ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

2.ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନିତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଆଉଟଲୁକ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ 2021 ସୁଦ୍ଧା  ବିଶ୍ୱ  ଅର୍ଥନୀତି 4.7% ସାମାନ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। COVID-19 ମହାମାରୀ ହେତୁ 2020 ରେ ଅର୍ଥନୀତି 4.3% ହ୍ରାସ ପାଇବ |

3.2020 ରେ ଭାରତରେ ଏଫଡିଆଇ 13% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୱାର୍ଲ୍ଡ ଇକୋନୋମିକ୍ ଫୋରମର ଡାଭୋସ୍ ସଂଳାପ ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

4.ଫେବୃଆରୀ 28 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ନିଷେଧ ରହିବ ବୋଲି  ବିମାନ ନିୟାମକ କହିଛି

5.ସରକାରୀ ଆର୍ଥିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଘରୋଇକରଣର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ବଜେଟରେ ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମରେ 10% ରୁ 15% ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

6.ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଣୀତ ତିନୋଟି ବିବାଦୀୟ ଚାଷ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରି ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି।

7.ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଆଉ ଏକ ଆଞ୍ଜିଓପ୍ଲାଷ୍ଟୀ କରିଛନ୍ତି  ଆଉ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରତିରୋପିତ ହୋଇଛି ।

8.ଦୁର୍ନୀତି ଧାରଣା ସୂଚକାଙ୍କ 2020 ରେ ଭାରତର ମାନ୍ୟତା 86 ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି ।

9.କୋଭିଡ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ 2020 ରେ ଜିଡିପିର ଋଣ 98% ସ୍ପର୍ଶ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି  IMF କହିଛି  ।

10.ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ ସମୟରେ ହିଂସା ଘଟାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

11.ଜାତିସଂଘ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (UNDP) ର “ଲୋକମାନଙ୍କର ଜଳବାୟୁ ଭୋଟ୍” ସର୍ଭେରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଆହ୍ନନର  ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅଧିକ ବ୍ୟାପକ ଜଳବାୟୁ ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ବିଶ୍ୱର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା 50 ଟି ଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି।

12.କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ସମୟରେ ନିହତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଜାବ କୃଷକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ସିଏମ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଚାକିରି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି

13.କଂଗ୍ରେସ, ଏନସିପି, ଶିବସେନା ଏବଂ ଟିଏମସିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ 16 ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ଉଭୟ ସଂସଦରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଭାଷଣ ବର୍ଜନ  କରିବେ।

14.ଟର୍ମିନାଲ କର୍କଟରେ ପୀଡିତ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାରତ ନରୁମାନଚି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୋଲିସ ସହ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଠିଆ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

15.ସାରା ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ କୋଭିଡ -19 ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବା  ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ (HCWs) ଇନକ୍ୟୁଲେସନରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏକ ପ୍ୟାଟ୍ ପାଇଛି।

16.ପରିବେଶ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MoEF & CC) ଗୁରୁବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ସାମୁଦ୍ରିକ ମେଗା ଫୁନା   ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡିଂ ଗାଇଡଲାଇନ’ ଏବଂ ‘ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ କଇଁଛ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା’ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

17.Supreme Court   71 ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରି  , ବିଭିନ୍ନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିଛି  |

18.ବାର୍ହା   ଫାଶରେ ଫସିଥିବା କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଭଞ୍ଜନଗର ବୁଗୁଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳ ମାଣିତର ନଗୁଡ଼ୁ ନିକଟରେ ଶିକାରୀ ବସାଇଥିବା ବାରହା ଫାଶରେ ପଡିଯାଇଥିଲା ଏକ କଲରାପତରିଆ ବାଘ। ତେବେ ସୂଚନା ପାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ।

19.ଗ୍ରୁପ୍-ସି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଟିକେଟ୍ ଚେକିଂ କ୍ୟାଡରରେ ମୋଟ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାୟ 7,784 ରହିଛି। ଉତ୍ତର ରେଳବାଇରେ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ TTE ଖାଲି ଅଛି | ଓଡିଶାରେ TTE ପଦବୀ ପ୍ରାୟ 137 ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା।

20.ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର  ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ମୁନାୱାର ଫାରୁକିଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya