• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current News

  1. ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରନ୍ତି | 
  2. ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ନିଷେଧ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଚୁକ୍ତିକୁ ମାନିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଏନେଇ ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଯେ, ସେ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ ମାନିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହେଁ । 
  3. ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଇସ୍ରାଏଲ ଦୂତାବାସ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଜୈଶ-ଉଲ-ହିନ୍ଦ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଛି । ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ଆପ୍ ଜରିଆରେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।
  4. ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସେନା ସୀମାନ୍ତରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଥିବାବେଳେ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପୂର୍ବ ବୀରତ୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ୨୦୨୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କ‌େ‌ର୍ଣ୍ଣଲ ପୁଣ୍ୟବାଚି ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ‘ଯୁଦ୍ଧ ସେବା ମେଡାଲ’ରେ ଭୂଷିତ କରିଛନ୍ତି। 
  5. ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆର-ନୋଇଡାରେ ନିଜର ନୂଆ ଇଣ୍ଡିଆ ଡେଭେଲପମେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟର (IDC) ଫାସିଲିଟି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ଏହି ନୂଆ ଅଫିସ ତାଜମହଲ ଡିଜାଇନରେ ତିଆରି ହୋଇଛି।
  6. କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଡେଭିସ୍ ସହର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପାର୍କରେ ଥିବା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି । କିଛି ଅଜଣା ଲୋକ ଏହାକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଜାନୁଆରୀ ୨୮ରେ ଘଟିଥିଲା ।
  7. ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ  ନେଇ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବେବି ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ଏବେବି କୃଷକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି ।ଶନିବାର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପୂଣ୍ୟତିଥିରେ କୃଷକମାନେ ଉପବାସ ରହିବେ । 
  8. ବିଲ ଆଣ୍ଡ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ବିଲ୍‌ ଗେଟ୍ସ ସର୍ବଦା ସାମାଜିକ ଏବଂ ଜନ କଲ୍ୟାଣକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥାଆନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଜରିଆରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି
  9.  ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଜାଫର୍‌ନଗର ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର କୃଷକ କିସାନ ମହାପଞ୍ଚାୟତରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିଜର ସମର୍ଥନ ଦେଇ ଗାଜିପୁର ସୀମାଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ରାଲିରେ ସାମିଲ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ଗାଜିଆବାଦ୍‌ ଏବଂ ଗାଜିପୁରକୁ ସଂଯୁକ୍ତ କରୁଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ-୨୪କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଦିଲ୍ଳୀ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛି।
  10. ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ‘ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ’ର ଏକ ଟିମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ତଳେ ପ୍ରଥମେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସିତ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଚୀନ୍‌ କହୁଥିବା ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।
  11. କରୋନାଭାଇରସ୍‌ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୩ ନିୟୁତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକା ଦେଇ (୩୦ ଲକ୍ଷ) ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ଦେଶ ହୋଇଥିବା କଥା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି। 
  12. ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ଣରେ ସିଂଘୁ ସୀମାନ୍ତରେ ସଙ୍ଗଠିତ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସମୟରେ ଅଲିପୁର ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଓଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ୪୪ଜଣଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।
  13. କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଶନିବାରଠାରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆଜି ଆନ୍ନା ତାଙ୍କ ଅନଶନ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି।
  14. ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରିରେ ୯ମ ଓ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଖୋଲିବା ଲାଗି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।
  15. ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ)ର ସଂପାଦକ ଜୟ ଶାହା ଏସିଆନ୍ କ୍ରିକେଟ୍ କାଉନସିଲର ସଭାପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।
  16. ଆଫ୍ରିକାର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଗାଡି ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏକ୍ସୟୁଭି-୩୦୦ | ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ଅଟୋମୋବାଇଲ ନିର୍ମାତା ମହିନ୍ଦ୍ରାର କମ୍ପାକ୍ଟ ଏସୟୁଭି କାର ଏକ୍ସୟୁଭି ୩୦୦ର ସୁରକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଫ୍ରିକାରେ ବି ଏହି କାର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ
  17. କିଟ୍‌ରେ ଚାଲିଥିବା ଏମ୍‌ଜିଏମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ମହିଳା ଟ୍ବେଣ୍ଟି-୨୦ ଲିଗ୍‌ର ଶୁକ୍ରବାର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ପଲ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଭାଓଲେଟ୍‌ ଦମ୍‌ଦାର ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 
  18. କଟକରେ ଚାଲିଥିବା ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଅନ୍ତଃଜିଲ୍ଲା କ୍ରିକେଟ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଉରକେଲା, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, କିଟ୍‌, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କେନ୍ଦୁଝର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି।
  19. ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ ସେଠାକାର ବରିଷ୍ଠ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ପୁଣି ହାରିଛି। 
  20. ୟଶ ଓ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ଅଭୀନିତ ‘କେଜିଏଫ୍‍-୨’ର ରିଲିଜ୍ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରେଡ୍ ଆନାଲିଷ୍ଟ ତରଣ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ଫିଲ୍ମର ନିର୍ମାତା ଏହି ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଫିଲ୍ମ ଜୁଲାଇରେ ରିଲିଜ୍ ହେବ ବୋଲି ଟ୍ବିଟ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya