• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current News

  1. ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ୫୬ଟି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ କହିଛି। 
  2. ଆସନ୍ତା ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟକୁ ମରୁଡ଼ି ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଓ ବାତ୍ୟା ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ସିଷ୍ଟମ ଲାଗି ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମିଳିବ। ପଞ୍ଚଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ ଆଧାରରେ ୨୦୨୧-୨୬ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅନୁଦାନ ରାଶି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।
  3. ଆଗାମୀ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପେଟ୍ରୋଲ୍‌-ଡିଜେଲ୍‌ ଚାଳିତ ଯାନରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଯାନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ଯାନ କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ଏଥି ପାଇଁ ସ୍ୱିଚ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି ।
  4.  ଦିଲ୍ଲୀର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ଭବ୍ୟ ଷ୍ଟେସନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି। ଏହି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୬୫୦୦ କୋଟି।
  5. ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନେ ବଜେଟ ପରେ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଦାମ୍‌ରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଅଏଲ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଏଲ୍‌ପିଜି ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଦାମ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଇଣ୍ଡେନ୍‌ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଫେବୃଆରୀ ୪ତାରିଖରୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଇଣ୍ଡେନ୍‌ ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ ଅନୁସାରେ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୫ଟଙ୍କା ବଢିଛି । କିନ୍ତୁ ବାଣିଜିକ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ଦାମ୍‌ରେ ୬ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
  6. ଇଂରାଜୀ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ‘ରିପବ୍ଲିକ ଟିଭି’ର ଏଡିଟର-ଇନ୍‌-ଚିଫ୍‌ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସମ୍ୟାବ୍ରତ ରାୟ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ଟିଭିର ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନି ଏଆରଜି ଆଉଟିଲିୟର ମିଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍‌ ବିରୋଧରେ ମାନହାନୀ ମୋକଦ୍ଦମା ଦାୟର ହୋଇଛି । ମୁମ୍ବାଇର ଜୋନ-୯ ଡିସିପି ଅଭିଷେକ ତ୍ରିମୁଖେ ଏକ ଫୌଜଦାରୀ ମାନହାନୀ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି ।
  7. ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ବଜ୍ରପାତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର (ଥଣ୍ଡରଷ୍ଟ୍ରମ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଟେଷ୍ଟ ବେଡ୍‌) । ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପାଣିପାଗ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଓଡ଼ିଶାର ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । 
  8. ଜଟଣୀ ଇନ୍‌ଫୋସିଟି-୨ ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କ୍ୟାନ୍‌ସର ହସ୍ପିଟାଲ କରିବାକୁ ସରକାର ଏକପ୍ରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଜମି ଚିହ୍ନଟ ସରିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ଜଟଣୀରେ ୨୦ରୁ ୨୫ ଏକର ଜମି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । 
  9. ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୨୧% ଲୋକ(୧୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ) କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍)ର ସର୍ବଶେଷ ଜାତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।
  10. ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା / ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏବଂ ନୋଭାଭ୍ୟାକ୍ସ ଟିକାର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ୟୁନିସେଫ୍ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି।  ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଦେଶକୁ ୧.୧ବିଲିୟନ ଡୋଜ ଟିକା ବିତରଣ କରାଯିବ। 
  11. କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଣାଯାଇଥିବା ସଂସ୍କାରକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ଲାଗି ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ ‘ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ’କୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ଏବଂ ‘ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌’ ସେବା ଅବ୍ୟାହତ ରଖିବାକୁ କହିଛି।
  12. ୨୦୨୧-୨୨ର ରେଳ ବଜେଟରେ ଓଡ଼ିଶା ଲାଗି ୬୯୯୫.୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ପୂର୍ବଥର ତୁଳନାରେ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ  । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ଓଡିଶାକୁ  ୫୭୫୯.୬୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମିଳିଥିଲା ।
  13.  ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଜେଟ୍‌ରେ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୭୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୫୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 
  14. ସରକାରୀ ଡିଗ୍ରି କଲେଜରେ ଖୋଲିଥିବା କ୍ୟାରିୟର କାଉନସେଲିଂ ସେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ କରାଯିବ। ଉଚିତ କ୍ୟାରିୟର୍‌ ବାଛିବା ସମ୍ପର୍କରେ କଲେଜସ୍ତରରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ ଦେବ ଲାଗି ଖୋଲିଥିବା ଏହି ସେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହେଉଛି।
  15. ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ପରେ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବ। ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 
  16. ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୬ଟି ପ୍ରମୁଖ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରି ସେଗୁଡ଼ିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯିବ। ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍‌-ବାରଙ୍ଗ (୩୨ କିମି), ମନୋହରପୁର-ବଣ୍ଡାମୁଣ୍ଡା ତୃତୀୟ ଲାଇନ୍ (୩୦ କିମି), ସମ୍ବଲପୁର-ତାଳଚେର ଦୋହରୀକରଣ (୧୬୮ କିମି), ସମ୍ବଲପୁର-ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଦୋହରୀକରଣ (୧୦୬ କିମି), ରାୟପୁର-ଟିଟିଲାଗଡ଼ (୨୦୩ କିମି) ଓ ବାଂଶପାଣି-ଦୈତାରି-ଟମ୍‌କା-ଯଖପୁରା ଦୋହରୀକରଣ (୧୬୪ କିମି)।
  17. ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର୍‌ ଜୟଦେବ ଉନାଦକାତ୍‌ ​୨ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ  ନିଜ ଦୀର୍ଘଦିନର ବାନ୍ଧବୀ ରୀନିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। 
  18. ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‍ ଚେନ୍ନାଇର ଏମ୍‍.ଏ. ଚିଦାମ୍ବରମ୍‍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। 
  19. ଗୁରୁବାର  ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୧୧୨ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ମୋଟ ଆରୋଗ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ୬୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
  20. ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଳାର ଅନେକ ଗ୍ରାମରେ ନଳକୂପ ଗୁଡିକରେ ଫ୍ଲୋରାଇଡଯୁକ୍ତ ପାଣି ବାହାରୁଛି । ଫ୍ଲୋରାଇଡଯୁକ୍ତ ପାଣିକୁ ପାନୀୟଜଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ଜିଲ୍ଳାରେ କିଡନୀ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁର ଶୀକାର ହୋଇ ସାରିଲେଣି। 

© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya