• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଅଖିଳଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ (ଏମସ୍‌‌) ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ ତାରିଖ ସକାଳେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସଚିବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
  2. ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଦର ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ସର୍ବନିମ୍ନ ୩୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଏପ୍ରିଲ ୪ ରୁ ଏହି ନୂଆ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ଲାଗୁହେବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟୁତ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ ।
  3. ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ୬୨,୧୭୧ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଅଛି। ଏଥିସହିତ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୮୪୪ ନୂତନ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ
  4. ବେଙ୍ଗାଳୁରୁରେ ଚାଲିଥିବା ୧୯ତମ ଜାତୀୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଜୟନ୍ତୀ ବେହେରା।
  5. ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଶେଷ ପ୍ରୟୋଜନ ମାଧ୍ୟମ (ଏସ୍‍ପିଭି) ସଂସ୍ଥା ବିବେଚିତ ହୋଇଛି। ସିଟି ବସ୍‍ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ମୋ ବସ୍‍’କୁ ପୁଣି ଥରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଭାବେ ମୋ ବସ୍‍ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା କ୍ରୁଟ୍‍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି।
  6. ଜିଲ୍ଲା ବନ ଅଧିକାରୀ (ଡିଏଫଓ) ଅଶୋକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନିକଟରୁ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ସାପ ବିଷ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱରର  ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ତିନି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 1 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ  |
  7. ଅନ୍ତ ବିଶ୍ୱାସ ତଥା ଅନ୍ତ - ଜାତି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ତଥା ଧମକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ମାନକ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପୋଲିସର ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର  ସେଲ ଗଠନ କରିବା  ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।
  8. ଶନିବାର ଦିନ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭାରତ ୧.୨ ମିଲିଅନ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କରୋନାଭାଇରସ ମାଗଣା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିଛି।
  9. ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର ଅମରନାଥର ହିମାଳୟ ଗୁମ୍ଫା ମନ୍ଦିରକୁ ଆଗାମୀ ବାର୍ଷିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏପ୍ରିଲ 1 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।
  10. ପଞ୍ଜାବର   ମୁକସର ଜିଲ୍ଲାର ମାଲଆଉଟରେ କୃଷକଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମାରପିଟି  କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।
  11. କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଷ୍ଟର ଭନୱାର୍ଲାଲ ମେଘୱାଲଙ୍କ ପୁଅକୁ ସୁଜନଗର ବିଧାନସଭା ଆସନର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାଥୀ   କରିଛି
  12. ରାଜସ୍ଥାନ ଏହାର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କଭରେଜ୍ ସ୍କିମ୍ ମେ ୧ ରୁ  ଆରମ୍ଭ କରିବ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧  ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।
  13. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀସ୍ ଢାକା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଆଜି ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ  ପାଞ୍ଚଟି ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କୂଟ ନେତିକ ତିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ମିଶ୍ରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
  14. ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସିଙ୍ଗୁରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିବା କୃଶାଙ୍କ ଭିଡ଼ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ସଂଯୁକ୍ତ  କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମହାପାଞ୍ଚାୟତମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମା ଉପରେ ପୁନ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।
  15. 1971 ଯୁଦ୍ଧରେ ପଞ୍ଜାବ-ଜମ୍ମୁ ସେକ୍ଟରର ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବାସନନ୍ତର ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ ବିଜୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ୱାଲ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନୀ ଗୁସ୍ତାଭୋ ପିଣ୍ଟୋ 97 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।
  16. ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ପିଏଲ୍‌କୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା  ଗରିବ ପିଲାମାନେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ପରି ଦେୟ ଦେବାକୁ AAP ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାଗିଥିଲେ। ।
  17. ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନ୍, ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ (ଏନସିଆର୍ଟି)  ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପୁସ୍ତକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସନ୍ତା 2021-22 ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ଘରୋଇ ପ୍ରକାଶନର ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।
  18. 2021 ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ (M&E) କ୍ଷେତ୍ର 25% ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ 1.73 ଲକ୍ଷ କୋଟି (23.7 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।
  19. ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ସ୍ୱର୍ଗତ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଅଭିନେତା ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏଫଆଇଆର
  20. ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ସମ୍ଭବତ  ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ  ((ଧର୍ମ ସ୍ୱାଧୀନତା) ଅଧିନିୟମ, 2003 ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.