• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଅତି କମରେ 10 ନିୟୁତ କରୋନାଭାଇରସ ଟିକା ଦାନ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି 2021 ର ପ୍ରଥମ 100 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ।
  2. ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରୁପନଗର ଜେଲରେ ରହୁଥିବା ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର-ରାଜନେତା ମୁଖାର୍ ଅନସାରୀଙ୍କ ହେପାଜତକୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।
  3. ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତିରିଶଟି ସିଟ୍ ମତଦାନକୁ ଯାଇ ପୁରୂଲିଆ ଏବଂ ଝାରଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ବାଙ୍କୁରା, ପୁରବ ମେଦିନୀପୁର ଏବଂ ପଶିମ୍ ମେଦିନୀପୁର ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ସିଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।
  4. ମୁମ୍ବାଇର ଭଣ୍ଡୁପ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ମଲ୍ ତୃତୀୟ ମହଲାରେ ଥିବା COVID-19 ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏକ ବଡ଼ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଅତି କମରେ ନଅ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି
  5. ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ 15 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏପ୍ରିଲ୍ 19 ରେ, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 26 ଏପ୍ରିଲରେ ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏପ୍ରିଲ୍ 29 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
  6. ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସାଂସଦ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ 3,095 ଅପରାଧିକ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି ଏବଂ 68% ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ୟୁପି (2,127) ରୁ ଆସିଛି।
  7. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ବିଜେପି ନେତା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କ ନିକଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ରଶ୍ମି ଶୁକ୍ଲା ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଚିଠିକୁ ଲିକ୍ କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୀତାରାମ କୁଣ୍ଟେ ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କହିଛନ୍ତି।
  8. ଭେଟେରାନ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ଲେଖକ ଅନିଲ ଧାରକଙ୍କର 74 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। 'ମୁମ୍ବାଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟ ଲାଇଭ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା | କିଛି ସମୟ ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲା
  9.  ଆସନ୍ତା ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ କ୍ରୟ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ  ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି
  10. ଓଡିଶା କ୍ୟାଡର ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସୌରଭ  ଗର୍ଗ, ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡେପୁଟେସନରେ ପଠାଯାଇଛି। 1991-ବ୍ୟାଚ୍ ଅଧିକାରୀ ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।
  11. ସରକାର ଚାଲିଥିବା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି  ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ (DL), ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (ଆରସି) ପରି ମୋଟର ଯାନ ଦଲିଲର ବୈଧତାକୁ  ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ 30 ଜୁନ୍, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତିକୁ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ।
  12. କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଅନେକ COVID-19 ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ କ୍ଲାସ୍ 27 ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ପରୀକ୍ଷାର ନିୟନ୍ତ୍ରକ  ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
  13. ଦେଶର ତିନୋଟି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ମଧ୍ୟରେଓଡିଆ ରାଜଧାନୀର କାଲିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଏସିଆନ୍ ଫୁଟବଲ୍ କନଫେଡେରେସନ୍ (ଏଫ୍ସି) ୱୋମେନ୍ସ ଏସିଆନ୍ କପ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 2022 ଟିଏମ୍ ଆୟୋଜନ କରିବାରେ ଅଛି | ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଜାନୁୟାରୀ 20 ରୁ ଫେବୃଆରୀ 6, 2022 ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
  14. ବିଜେଡି  ପିପିଲି ବାଇପୋଲ ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରଦିପ କୁମାର ମହାରଥିଙ୍କ ପୁଅ ରୁଦ୍ର ମହାରାଥଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଇଛି
  15. ଅମରାବତୀର ମେଲଘାଟ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭ (ଏମଆରଟି) ରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଜଣେ 28 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ରେଞ୍ଜ ବନ ଅଧିକାରୀ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବନ ସେବା (ଆଇଏଫଏସ) ଅଧିକାରୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ତଥା ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ କରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  16. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରବିବାର ଠାରୁ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି
  17. ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ 40 ଜଣ ବିଶ୍ୱ ନେତାଙ୍କୁ ଜଳବାୟୁ ଉପରେ ନେତାଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଦିନିଆ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଏପ୍ରିଲ 22-23 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ |
  18. ଶନିବାର ଦିନ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରବିବାର ତାଲା ପକାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।
  19. ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ରାଜ୍ୟ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସର ମୋଟ 19 ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଭାରତ ସରକାର ସ୍ଥିର କରିଥିବା ଖାଲି ପଦବୀ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାକୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।
  20. ଓଡିଶାକୁ 15 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର କୋଭିଡ ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୈନିକ  ଅତି କମରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ 1, 2021 ରୁ 45 ରୁ ୫୯ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ |

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.