• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ରମେଶ ଏବଂ କଲପାନା ଭାଟିଆ ଫ୍ୟାମିଲି ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା 150,000 ଡଲାରର  ଦାନ PRAN-BJANA କ୍ଲିନିକ୍  ମାଧ୍ୟମରେ ବିହାର ଏବଂ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ  ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ |
  2. ସୋମବାର ଦିନ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ବିରୁଧୁନଗରର ତିରୁଚୁଲିରୁ ଡିଏମକେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥାଙ୍ଗମ ତନାରାସୁଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ 6 ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭାଗ ନ ନେବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଉପହାର ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।
  3. ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ ଏପ୍ରିଲ୍‍ ପହିଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଉଭୟ ବଲତାଲ୍‍ ଓ ଚନ୍ଦନବାଡ଼ି ପଥ ଦେଇ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାଗୁଡ଼ିକରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯିବ। ପଞ୍ଜିକରଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଅମରନାଥଜୀ ବୋର୍ଡ ୱେବ୍‍ସାଇଟ୍‍ରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।
  4. ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସାମଗ୍ରୀରୁ  ପ୍ରାୟ 13,080 କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜକୋଷରେ ଯୋଡିଛି।
  5. ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (NIT) ରାଉରକେଲାର ଆଉ Seven ଜଣ ଛାତ୍ର କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି
  6. ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ନିଜ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇର ବ୍ରିଚ୍ କ୍ୟାଣ୍ଡି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ପିତ୍ତକୋଷରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିବା କଥା ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ଦଳ ସୂଚନା ଦେଇଛି। 
  7. ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସରବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ, ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଜେ ପି ନାଡା, ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ରଣଜିତ୍ କୁମାର ଦାସ ଏବଂ ଆଠଟି ପ୍ରମୁଖ ଖବରକାଗଜ ବିରୋଧରେ ଆସାମର ସମସ୍ତ ଆସନରେ ଦଳର ବିଜୟର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।
  8. ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସୋମବାର ଦିନ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଏକ ବିଶାଳ ରୋଡ୍ ସୋ କରିଥିଲେ, ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ରହିବେ ବୋଲି ଟିଏମସି ମାଲିକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।
  9. ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ନିର୍ମାତା ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା କୋଭୋଭ୍ୟାକ୍ସ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛି ବୋଲି ସିଇଓ ଆଦର୍ଶ ପୁନାୱାଲା ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।
  10. ନିଦ ଭରା ରାତି’ର ସଂଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜଲାଲ ଆଡେନି ୮୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। ଆଜି ସକାଳେ କଟକ ବକ୍ସିବଜାର ବାସଭବନରେ ହୃଦଘାତରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। 
  11. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୬ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ସରକାର ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ କୃଷକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସିଧା ସଳଖ ଜମା କରନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କୃଷକଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟମ କିସ୍ତି ହୋଲି ପରେ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। 
  12. ପାରାଦ୍ଵୀପ ବନ୍ଦରର ଏକ ଜାହାଜରୁ ୧୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। 
  13. ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହେବନି ସ୍କୁଲ ।ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇନି। ଯାହା ହୋଇଛି ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ନବମ ଏବଂ ଏକାଦଶ କ୍ଲାସ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ।ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ ପରୀକ୍ଷା ଅଛି।
  14. ୬ ଦିନ ଧରି ଇଜିପ୍ଟର ସୁଇଜ୍ କେନାଲରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ବିରାଟ ମାଲ ପରିବହନକାରୀ ଜାହାଜ ଏଭର୍‌ ଗିଭେନ୍ ଆଜି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଗୋ ଜାହାଜକୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାର୍ଗୋ କଣ୍ଟେନର ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।
  15. ମୁଖ୍ୟତଃ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ୮ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା କୋପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଗତ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମିଳିଥିବା ୬୮ ହଜାର ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦,୪୧୪ ଜଣ କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.