• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

1.ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଶ୍ୱ ଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କୁ ‘କଳିଙ୍ଗ  ରତ୍ନ’ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ‘କଳିଙ୍ଗ  ରତ୍ନ’ ପୁରସ୍କାରରେ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏକ ରୂପା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ସାରଳା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ଏକ ତମ୍ବା ଫଳକ ରହିଥିଲା।

2.ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମାଡୋଲି ସିଏଚ୍ସିରେ କରୋନା ଟିକା ଜାରି ସମୟରେ ଟିକା ଦେଉଥିବା ନର୍ସ ଜଣକ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଥିବା ଏଏନଏମ କମଲେଶ ଦେବୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବଦଳରେ ଦୁଇଥର କରୋନା ଟିକା ଲଗାଇଥିଲେ।

3.ଶ୍ରମିକମାନେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ସୋଧ ଗାଁରେମହେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଘରେ ଏକ ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କି ମାଟି ଖୋଳୁଥିବା ବେଳେ ଏକ ପୁରୁଣା ଢାଳ ପାଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ନୋଟା ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରିଥିଲା ବ୍ରିଟିଶ୍ ଅମଳ ଅର୍ଥାତ ୧୮ଶହ ମସିହାର ଶହ ଶହ ରୂପା ମୁଦ୍ରା ।

4.ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରବିବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି  ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି  ନିଆଯାଇଛି  ପ୍ରତି ରବିବାର ଦିନ ମନ୍ଦିର ପରିସରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ କରାଯିବ।

5.ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାପାଳ ଦଣ୍ଡନାଟ ନେଇ କଟକଣା ଜାରି କଲେ । ଦଣ୍ଡନାଟରେ କେବଳ ୨୫ଜଣ ଦଣ୍ଡୁଆଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

6.ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର ରାଜ୍ୟର ୧୦ ଜିଲାରେ ପୁଣିଥରେ ‘ନାଇଟ କର୍ଫ୍ୟୁ’ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଅପ୍ରିଲ ୫ରୁ ବରଗଡ, ବଲାଙ୍ଗିର, ନୂଆପଡ଼ା, କଳାହାଣ୍ଡି, ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସମ୍ବଲପୁର, କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ‘ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ’ ଲାଗୁ କରାଯିବ।

7.କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ୪୨୨ଟି ଇଥାନଲ୍‍ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନକୁ ନୀତିଗତ ମଂଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

8.ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କେୟା  ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହରେ ୫ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନସୂଚକ ଡକ୍ଟରେଟ ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ, ସିଏଜି ଗିରୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ, ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୁ ପଣ୍ଡା, ଭାବା ଆଟମିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜିତ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନର ଉପଦେଷ୍ଟା ଡକ୍ଟର ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ସମ୍ମାନସୂଚକ ଡକ୍ଟରେଟ ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

9.ଆସନ୍ତା ୨୦୨୨ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିଳ୍ପ ୩୭୨ ମିଲିୟନ୍‍ ଡଲାର ଛୁଇଁବ। ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ନୀତି ଆୟୋଗ ତା’ର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

10.ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଏମକେସିଜି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଖେଳ ପଡ଼ିଆ ନିକଟରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୩.୪ କିଲୋ ଅଫିମ ଜବତ ହୋଇ ଥିବା ସହ  ତାଙ୍କଠାରୁ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଛି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ।

11.କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିର ଦୁଇଟି ବ୍ଲକ୍‍ ହିଞ୍ଜଳିକାଟୁ ଓ ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଏବଂ ୪ଟି ପଚାଂୟତ ବଡ଼ଖଣ୍ଡି, ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ଆଡ଼ପଡା ଓ ବଡ଼ବୋରସିଙ୍ଗି ପଚାଂୟତକୁ ଜାତୀୟ ପଚାଂୟତ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

12.ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା।

13.ବିପି କାନୁନଗୋ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମସ୍ତ ଆଶା ହ୍ରାସ କରି 2 ଏପ୍ରିଲରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

14.କୋଭିଡ୍ -19 ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାତାୟାତକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ 11 ଏପ୍ରିଲରୁ 14 ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ହରିଦ୍ୱାର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ କୋଉଣସି ଟ୍ରେନକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ନଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

15.ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର  ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ  15 ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶନିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

16. ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଏହା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ (NHAI) ରୁ ଓଡିଶାରେ 1,169.10 କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି ।

17.ତିନିଜଣ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ବିଧାୟକ - ଜନନାରାୟଣ ମିଶ୍ର, ମୋହନ ମାଝହି ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀଙ୍କୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଜୋତା ଫିଙ୍ଗିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଚାଲିଥିବା ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।

18.ଶନିବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ମତଦାନ ହାର 88.01 ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଥିବାବେଳେ ବୁଥଗୁଡିକର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶରୁ ଅଧିକ ମତଦାନ 90 ରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

19.ଦେଶରେ ପରିଚାଳିତ COVID19 ଟିକା ର ମାତ୍ରା 3 ଏପ୍ରିଲ 21 ରେ 7.3 କୋଟି ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି |

20.ଓଡିଶା ଷୋଡଶ ବିଧାନସଭାର ଷଷ୍ଠ ତଥା ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଶନିବାର ଦିନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ୍ ଏବଂ ଆଉ ୮ଟି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଛି।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.