• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

1.ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର  କୋଭିଡ୍ -୧୯ର  ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସୋମବାରଠାରୁ ଏକ ୱିକେଣ୍ଡ୍ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବ |
2.ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ର  ତୁଲସି ବାଇ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା, ଆଧାର କାର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ 118 ବର୍ଷ ବୟସ, COVID-19 ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।
3.ଛତିଶଗଡର ସୁକମା-ବିଜାପୁରରେ ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣରେ 22 ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଦିନ ବିଜେପୁରରେ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ପ୍ରାୟ 31 ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଛତିଶଗଡ ପୋଲିସ କହିଛି।
4.ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବର ଗୃହ ବିଭାଗ ଏପ୍ରିଲ 8 ସୁଦ୍ଧା ରୁପନଗର ଜେଲରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର-ରାଜନେତା ମୁଖତାର ଅନସାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ କହିଛି। 
5.ଗୀତା ପ୍ରେସର ସଭାପତି ରାଧେଶ୍ୟାମ ଖେମକାଙ୍କର 87 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।
6.ଭାରତ ରେ  COVID-19 ମାମଲା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ସମୟ ଦେଖୁଛି | ଏପ୍ରିଲ 4 ସୁଦ୍ଧା ଏହା 115.4 ଦିନ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।
7.ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ସୁଦ୍ଧା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ 66,727 ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ 1, 2020 ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 60,469ରେ  ଥିଲା।
8.ବଲିଉଡର ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶଶିକାଲାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ 88 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ।
9.ଘଟଗାଁରେ ମା ତାରିଣୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଦୁଇ ଦିନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୩, ୧୪ରେ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
10.ମହିମା ଧର୍ମର ଆଦିପୀଠ ଢେଙ୍କାନାଳ କପିଳାସ ପର୍ବତର ପାଦ ଦେଶରେ ଥିବା ତପୋବନ ମହିମା ପୀଠରୁ ୮ମ ଜ୍ୟୋତିଯାତ୍ରା  ପରିକ୍ରମା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।
11.ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ 313 ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ   କୋବିଦ-19 ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। 
12.ଗୋପନୀୟତା ଉଲ୍ଲଂଘନ କ୍ରମରେ ଭାରତ ସମେତ ୧୦୬ଟି ଦେଶର ୫୩.୩ କୋଟି facebook   ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସେଥିରେ ଆମେରିକାର ସର୍ବାଧିକ ୩.୨ କୋଟି, ୟୁକେର ୧.୧ କୋଟି ଏବଂ ଭାରତର ୬୦ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ରହିଥିବା ବିଜିନେସ୍ ଇନ୍ସାଇଡରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି।
13.ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ୬ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୩୧ଟି ଆସନ ଥିବା ବେଳେ କେରଳ ଏବଂ ତାମିଲନାଡ଼ୁର ସମସ୍ତ ଆସନ ରହିଛି।
14.ବିହାର ଭଳି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଭୋଟରମାନେ ଚଳିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି।
15.ପ୍ରମୋଦ ଭାଗବତ ତୃତୀୟ ଶେଖ ହାମଦାନ ବିନ୍ ରସିଦ ଅଲ ମାକ୍ଟୁମ୍ ଦୁବାଇ ପାରା-ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ 2021 ରେ ଉଭୟ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଏବଂ ଡବଲ୍ସ ବର୍ଗରେ ଦୁଇଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି |
16.    ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -19 ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦିନିକିଆ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିବାର କୌଣସି  ଯୋଜନା ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (SRC) ଆଜି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
17.ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ  ତାଲିବାନର ଲୁଚି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନ ତଥା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାନ୍ଦାହାର ପ୍ରଦେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ଅତି କମରେ 82 ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି ।
18.ଅନ୍ୟ 300 କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଆଜି ଡିସଚାର୍ଜ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଓଡିଶାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ରାଜ୍ୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମାମଲା 337935 ରହିଛି।
19.ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଏପ୍ରିଲ୍ 3 | ଏପ୍ରିଲ୍ 2 ସୁଦ୍ଧା, ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗ 19,416 ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି, IMFL ‘ଅଫ୍’ ଦୋକାନ ପାଇଁ 18,530 ଆବେଦନ ଏବଂ ଦେଶ ଲିକୋର ଦୋକାନ ପାଇଁ 886 ଟି ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି |
20.କଟକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ସିଏମସି) ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ 100 ରେ ସୀମିତ ରଖିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 50 ହେବ। ଏହି ଆଦେଶ ଏପ୍ରିଲ 6 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.