• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

1. ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୦ଦିନ ଭିତରେ ବାସଗୃହ, ଆୟ ଓ ସମ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳିଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଅବଧି ୧୫ଦିନ ରହିଥିଲା ।  ସେହିଭଳି ୩୦ଦିନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜାତିଗତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମିଳିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୩୦ ଦିନ ଭିତରେ ମିଳିବ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଓ ଅଭିଭାବକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ।

2.  ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ ଡିଜି ଅଭୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଏସପି, ଡିସିପି, କଟକ ଓ ରାଉରକେଲା ରେଳବାଇ ଏସପିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏପ୍ରିଲ ୭ରୁ ୧୬ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଓ ନିରାପତ୍ତାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ୧୦ଦିନିଆ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

3. ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୮ ତାରିଖରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଏବଂ ମଣ୍ଡଳ ସ୍ତରୀୟ ନିର୍ବାଚନ କୋଟିଆରେ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲା । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରେଦଶ ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟ ଏନେଇ ରହିତାଦେଶ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

4. ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ୫ଟି - କପିଳାସ, ନୃସିଂହନାଥ-ହରିଶଙ୍କର, ଧଉଳିଗିରିରେ,ଭୀମକୁଣ୍ଡ, ପଞ୍ଚଲିଙ୍ଗେଶ୍ବରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ରୋପ ୱେ କରାଯିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

5. କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି  ଦିଲ୍ଲୀରେ ରାତ୍ରକାଳୀନ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି ହୋଇଛି । ଆଜି ରାତି ୧୦ଟାରୁ ଲାଗୁ ହେବ । ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ସକାଳ ୫ଟା ଯାଏ ଏହି ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି ରହିବ । ଜରୁରୀ କାମ ନ ଥିଲେ ଘରୁ ନବାହାରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ସୂଚନା

6. ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହେବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏନ୍.ଭି ରମନା । କଲେଜିୟମଙ୍କ ସୁପାରିସକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏନ୍.ଭି ରମନା। ଜଷ୍ଟିସ୍ ।

7.ଏସସିବିକୁ  ଦଲାଲମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସର ମିଶନ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ । ଗତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଏସସିବି ପରିସରରୁ ୯ ଜଣ ଦଲାଲ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଏକ ନର୍ସଂହୋମକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି ।

8.  ଦେଶରେ ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ। ୭ ଜିଲ୍ଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଛତିଶଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି। ଦେଶର ମୋଟ ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍‌ ୫୮% ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହିଛି।

9. ଛତିଶଗଡ଼ର ବିଜାପୁରରେ ୩ ଏପ୍ରିଲରେ ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ୨୨ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ବାସାଗୁଡାର ପରିବାର ସହ ବାସକରୁଥିବା କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା କୋକସରାର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ସୁବାସ ନାୟକ।

10.କେରଳରେ 15 ତମ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହାରାହାରି  74.02%  ଭୋଟ୍ ହୋଇଛି।

11. ମଙ୍ଗଳବାର ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସାମରେ 82.28% ଭୋଟଦାନ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି।

12. ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି  ଯେ ଆମେରିକାର ସମସ୍ତ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏପ୍ରିଲ 19 ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ -19 ଟିକା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ।

13. ମଙ୍ଗଳବାର ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ  ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଉଚିତ

14.ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ରାତି 8 ଟାରୁ 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର 20 ଟି ସହରରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ବୁଧବାର ଠାରୁ ଏପ୍ରିଲ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ।

15. ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେତେକ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଆରିଜ ଆଫଫାବ କହିଛନ୍ତି।

16. ଭାରତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ COVID-19 ମାମଲାର ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ରେକର୍ଡକୁ 1.07 ଲକ୍ଷରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଏପରିକି କେନ୍ଦ୍ର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ଚାରି ସପ୍ତାହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ  ଏବଂ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଛି।

17.ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଫାତିମା ରାଫିକ୍ ଜାକରିଆ, ପ୍ରଖ୍ୟାତ ସାମ୍ବାଦିକ, ଏକାଡେମିକ୍ ତଥା ମୌଲାନା ଆଜାଦ ଏଜୁକେସନାଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମୁମ୍ବାଇର  85 ବର୍ଷ ବୟସରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଔରଙ୍ଗବାଦ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।

18. ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ 45 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହଁନ୍ତି।

19. 'ପରୀକ୍ଷା  ପେ  ଚର୍ଚା  ୨୦୧୧'  ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା 7 ଟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା  ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ମୋଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ

20. ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରେ ସୁଗମ ଟୀକାକରଣ   ପାଇଁ ଅତିକମରେ 15 ରୁ 20 ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.