• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୪୪ ଟି ଅକ୍ସିଜେନ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ବୋଲି କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି।
  2. ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟ  ୧୫ଟି ସହରରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିଛି। ତେବେ ୪୩.୧ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ସହ ବୌଦ୍ଧ ପାଲଟିଛି ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର।
  3.  ଓଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରା ଜଗତର ଲୋକପ୍ରିୟ କଳାକାର ତଥା ବରିଷ୍ଠ  ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା  ଜଗା ରାଉତଙ୍କ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି।
  4. ଫ୍ରାନ୍ସ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀରେ ଆଠଟି ଅମ୍ଳଜାନ ଜେନେରେଟର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। ଏହି ଜେନେରେଟରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୨୫୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।
  5. ହେଲ୍ପଏଜ୍‍ ଇଣ୍ଡିଆର ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର୧୮୦୦-୩୪୫-୧୨୫୩ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍‍ ନମ୍ବର ୯୪୩୭୪୯୬୮୯୧ ରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏଣିକି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଭାକ୍‍ସିନେସନ୍‍ ପାଇଁ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ପାରିବେ। ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ।
  6. ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ତରଫରୁ ୱର୍ଲିରେ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ କ୍ଲବ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ୧୦୦ ଆଇସିୟୁ (ଇନଟେନସିଭ କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌) ଶଯ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି, କାର୍ଯ୍ଯକ୍ଷମ ଓ ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ଯାହା ୨୦୨୧ ମେ’ ୧୫ ଠାରୁ ପର୍ୟ୍ୟାୟକ୍ରମେ କାର୍ଯ୍ଯକ୍ଷମ ହେବ ।
  7. ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଫୁଲବାଣୀ ସାଂସଦ ସୁଗ୍ରୀବ ସିଂହଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଛି।ଅଗଷ୍ଟ ୧, ୧୯୬୩ରେ ସୁଗ୍ରୀବ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ବେଳେ ତାଙ୍କ ନିଜ ଘର କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ। 
  8. ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ । ୮୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ବାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ସାହିତ୍ୟିକ ମନୋଜ ଦାସ । ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଏବଂ ଲଗାତାର ଭାବେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିଲେ ।
  9.  ଓଡ଼ିଶାର  କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ IAS ନିଜର ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ୍‌ ଫଣ୍ଡକୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।
  10.  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତ ରତ୍ନ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଭାଣଜୀ କରୁଣା ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ 70 ବର୍ଷରେ  ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ସେ କୋଭିଡ-୧୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ ଓ ରାୟପୁର ରାମକୃଷ୍ଣ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥିଲା। 
  11. ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କହିଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ୬୦୦ ଟନ୍ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଯୋଗାଇବ।
  12. ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ମଧ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ କରି ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।
  13. ଏହାର ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ COVID-19 ଟୀକାକରଣ ନୀତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ନିବେଦନ ଉପରେ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।
  14. SARS-CoV2 ର B.1.617 ପ୍ରକାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଟିକାଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ।
  15. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମୁମ୍ବାଇର ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ କମିଶନର ପରମ ବୀର ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।
  16. ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବାରେ କୋଭିଡ -19 ମଧ୍ୟ 12ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
  17. ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ର ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ ନାଗରିକଙ୍କ ଦୁଖକୁ  ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।
  18. ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (IAF) C-17 ପରିବହନ ବିମାନ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ ଅଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ କଣ୍ଟେନର ନେଇ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ବୋଲି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି।
  19. ଆସନ୍ତା 10 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅତିରିକ୍ତ 1200 ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ରହିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର COVID-19 ତରଙ୍ଗକୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।
  20. ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର  ସବୁଠାରୁ ଖରାପ କରୋନାଭାଇରସ ବୃଦ୍ଧି ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବାରୁ ସେ ଆମେରିକାରୁ ଭାରତକୁ ଟିକା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି  ନିଷ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ପଠାଣ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରି ନାହାଁନ୍ତି।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.