• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ଦିଲ୍ଲୀର ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଟେରିଟୋରୀ ସରକାର (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ, 2021 ବିଲ୍, ଏହି ଆଇନ ଏପ୍ରିଲ୍ 27 ରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀର “ସରକାର” ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର।”
  2. ମେଡିକାଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ (MOP) ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, DRDO ପାଇଁ ଅନ୍ - ବୋର୍ଡ ଅମ୍ଳଜାନ ଜେନେରେସନ୍ ପାଇଁ LCA, DEBEL ଦ୍ୱାରା  ତେଜସ୍, DRDO ବର୍ତ୍ତମାନ COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନର ସଙ୍କଟ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ପ୍ରତି ମିନିଟରେ 1000 ଲିଟର (LPM) କ୍ଷମତା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି .ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ 5 LPM ପ୍ରବାହରେ 190 ରୋଗୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇପାରିବ  ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ 195 ସିଲିଣ୍ଡର ଚାର୍ଜ କରିପାରିବ |
  3. ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ତଥା ମାଲିକ ଆଦର ପୁନାୱାଲା  କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ 100 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ଏହି ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପ୍ରତି ଟୋଜରେ 300 ଟଙ୍କାରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।
  4. 1 କୋଟିରୁ ଅଧିକ COVID ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଡୋଜ (1,06,19,892) ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ / UT ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ |
  5. ଏସମାରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ତରଳ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ଭରିବା, ବଣ୍ଟନ ଏବଂ ପରିବହନ ଆଣିଥିଲେ। ଏହି ଆଦେଶ ଜାରି ତାରିଖ ଠାରୁ ଛ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।
  6. ରେଳବାଇ ପୁରୀ-ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ପୁରୀ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ସ୍ପେଶାଲ ଏକ୍ସପ୍ରେସରୁ ପାନ୍ଟ୍ରି କାରର ସେବା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।
  7. ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (IOCL) ଏହାର ତରଳ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଗ୍ୟାସ୍ (LPG) ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ସହିତ ମେଡିକାଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ପରିବହନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି |
  8. ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସତ୍ୟ ନାଗରରେ ଉନ୍ନତି  ଭବନକୁ ଆଇଜିବିସି ଗ୍ରୀନ୍ ବିଦ୍ୟମାନ ବିଲ୍ଡିଂ ରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ବିଲଡିଂ କାଉନସିଲ୍ (ଆଇଜିବିସି) ଦ୍ୱାରା ଗୋଲ୍ଡ  ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।
  9. ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି, "ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ PFI ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ମୋ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନିଷେଧ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି।"
  10. ମେ ୧ରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ। ଘାତକ କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ଏକ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ୩୫ ଲକ୍ଷ  ଲୋକ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି।
  11. ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏବଂ ପୋଲ୍ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଯଦି ସେମାନେ COVID-19 ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବା RT-PCR / RAT ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ର ଭିତରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |
  12. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାସନ ମୁଷରିଫ  କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ 9.17 ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 137.61 କୋଟି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇଛି  ।
  13. ବୁଧବାର ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡ  କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ  କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ସେ   ଅମ୍ଳଜାନ  ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସମେତ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ଭାରତକୁ ପଠାଇବ।
  14. ଅନେକ ରାଜ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ମାତ୍ରା ଅଭାବ ହେତୁ ସେମାନେ ଶନିବାର ଠାରୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ 18-44 ବୟସ ବର୍ଗର ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।
  15. ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ 18-44 ବର୍ଷ ବୟସର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ COVID-19 ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।
  16. ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଭାରତକୁ ୧ମିଲିୟନ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଡଲାର ଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ କାନାଡା  ୧୦ମିଲିୟନ ଡଲାର ର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇଛି।
  17. ଓଡ଼ିଶାରେ  ମେ’ ୧୫ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୧୩ ହଜାର ଛୁଇଁପାରେ ବୋଲି  ସରକାର  ସୂଚନ  ଦେଇଛନ୍ତି
  18. ଆସନ୍ତା ମେ’ ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୧୫ରୁ ୨୦ଜଣ କ‌ରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ହଜାର ପାଖାପାଖି ଛୁଇଁବା ବିଚିତ୍ର ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟର କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଏଭଳି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ‘ସୂତ୍ର’ ମଡେଲ। 
  19. ରାଜ୍ୟର କୋଭିଡ୍‌ ଲଢ଼େଇରେ ନିଜର ଯୋଗଦାନ ସ୍ବରୂପ ଏମ୍‌ଜିଏମ୍‌ ମିନେରାଲ୍‌ସ୍‌ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିକୁ ୧ ‌କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛି ।
  20. ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଅଥରିଟି ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ 2755ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଥିବା ନଅଟି ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.