• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ୩ଟି ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଇଫ୍‌କୋ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଓଡ଼ିଶାର ପାରାଦ୍ବୀପ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅଁଳା ତଥା ଫୁଲପୁରଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ। 
  2. ଟିକା ନେଇ ବଡ଼ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ମେ ୧ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଟିକା ନେଇପାରିବେ ସବୁ ନାଗରିକ। ମେ ୧ରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତଙ୍କୁ  ଟିକା ମିଳିବ। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏଣିକି ରାଜ୍ୟମାନେ କିଣିପାରିବେ କରୋନା ଟିକା। ଉତ୍ପାଦକମାନେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ଯୋଗାଇବେ। ବାକି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦକ ଦେଇପାରିବେ।
  3. ଓଡ଼ିଶାରେ ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନ ଘୋଷଣା
  4. ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନଗମ(ବିଏମ୍‌ସି) ଅଞ୍ଚଳରୁ ୪୬୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେଥିରୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ୮୨ ଜଣ ଥିବା ବେଳେ ୩୮୬ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ। ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ୍‌ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।
  5. ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ସିଂହଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।
  6. ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଆସନ୍ତାମାସ ୧୩ ତାରିଖରେ ହେଉଥିବା ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନରେ କୈଣସି ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲି କିମ୍ବା ପ୍ରଚାର କରିବ ନାହିଁ । କୋଭିଡ ଭୟବହତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଚାର, ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଏବଂ ସଭା ସମ୍ମିଳନୀକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେଡି  ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।
  7. ଦିଲ୍ଲୀରେ  19 ଏପ୍ରିଲରୁ   ରାତି ୧୦ରୁ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ  26 ସୋମବାର ସକାଳ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଲକଡାଉନ
  8. ରୋକିବାକୁ  ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପଦପେକ୍ଷ ସ୍ୱରୂପ  ସମସ୍ତ ସହରର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟିରେ ଏକ ସର୍କୁଲାର୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବର
  9. ମଇରୁ ଜୁନ୍ 3 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଏହି ଛୁଟି ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଜୁନ୍ 9 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି।
  10. ରେଡ୍ ଦୁର୍ଗରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ସଂପର୍କରେ ଏଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ମାମଲାରେ ଅଭିନେତା -କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଦୀପ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ।
  11. ମଙ୍ଗଳବାର ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା । ରଥଯାତ୍ରା ପରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ତାରିଖରେ ହେବ , ପୁରା ରଥଦାଣ୍ଡରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯିବ ।
  12. ନେଟାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ନିଖୋଜ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଥିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ମନୋଜ କୁମାର ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଶନିବାର କୋଲକାତାରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ 87 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ।
  13. ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟପାଲ ମହାରାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ - 19  RT-PCR ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।
  14. କୋଭିଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକାରେ କଟକଣା । ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଛି ସିଡିସି । ଦରକାର ନଥିଲେ ଭାରତ ନଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ସିଡିସି 
  15. ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୱାଲ୍ଟର ମୋଣ୍ଡଲେଙ୍କ ସୋମବାରଦିନ  ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି  ।  ତାଙ୍କୁ 93 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା
  16. ସାକେଟ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଥିବା କୋଭାଇ ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କ ଲୋକ ନାୟକ ଜୟ ପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କୋଭିଡଙ୍ରେ  ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।
  17. ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା NASA ସୋମବାର ଇତିହାସ ରଚିଛି । ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟା ସମୟରେ ଅନ୍ୟଗ୍ରହରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଇଛି NASA ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ଇଞ୍ଜିନ୍ୟୁଟି ମାର୍ସ ହେଲିକପ୍ଟର’ ।
  18. ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଉପାଦାନ ଭାରତକୁ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି
  19. ପ୍ରଥମ ଅମ୍ଳଜାନ ରେଳ (ଅକ୍ସିଜେନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ) ସୋମବାର ଭାଇଜାକ୍‌ରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅଭିମୁଖେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରେଳପଥ (ଗ୍ରୀନ କରିଡରରେ ଯାତ୍ରା କରିଛି। ଏହି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ତରଳ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅମ୍ଳଜାନ ପରିବହନ କରୁଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତ୍ତିରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।
  20.  ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜନସନଙ୍କର ଭାରତ ଗସ୍ତ ବାତିଲ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.