• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

1. କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ୍ ନିଶଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏନେଇ ସେ ନିଜେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

2.ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନାସିକର ଜାକିର୍‌ ହୁସେନ୍‌ ମେଡ଼ିକାଲରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଘଟିଛି।  ଅମ୍ଲଜାନ ଯୋଗାଉଥିବା ଏକ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଅମ୍ଲଜାନ ଲିକ୍ ହେବା ଫଳରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଏହା ଫଳରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଥିବା ୨୨କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

3. କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସଆଇଆଇ) ବୁଧବାର ଟିକା ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।  ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟିକାର ଦାମ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବାବେଳେ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ଦାମ ୪୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ।

4. ବିଶ୍ୱର ବୃହତ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନରେ ଭାରତ କୋଭିଡ ଟିକାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଉ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । ଟିକାଦାନ ସଂଖ୍ୟା ୧୩ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ।
ବୁଧବାର ସକାଳ ୭ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୯,୦୧,୪୧୩ ସେସନରେ ମୋଟ ୧୩,୦୧,୧୯,୩୧୦ ଡୋଜ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି ।

5. କୋଭାକ୍ସିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପ୍ରାୟ ୦.୦୪% ଲୋକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବା ପରେ ୦.୦୩% ଲୋକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଜି ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର।

6. ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଶେଷ ହେବ। ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

7 ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ’୧ ତାରିଖରୁ ରାଜ୍ୟର 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଜାବ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ।

8. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୀତାରାମ କୁଣ୍ଟେ  ଲକଡାଉନ୍ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ 22, 8.00 PM ରୁ ମେ 1, 7.00 ପୂର୍ବାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ।

9. ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ଟିକା ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଯଦିଓ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିପାରେ ନାହିଁ।

10. ରାସାୟନିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିଷେଧ ପାଇଁ ସଂଗଠନର ରାଜ୍ୟ ପାର୍ଟିର ହେଗ-ଆଧାରିତ ସମ୍ମିଳନୀ 2021 ରୁ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ CAG କୁ ଏହାର ବାହ୍ୟ ଅଡିଟର ଭାବରେ ଚୟନ କରିଛି |

11. ମୁମ୍ବାଇର୫୧ ବର୍ଷୀୟ  ଜଣେ ଡାକ୍ତର , ସେଭ୍ରି ଟିବି ହସପିଟାଲର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ ମନୀଷା ଯାଦବ। ଫେସବୁକରେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପୋଷ୍ଟ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ  COVID-19 ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

12. ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ସରକାର 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଟୀକାକରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

13. ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଫଳତା ହାର 0.04% ରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ

14 ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଅମ୍ଳଜାନ ଲିକ ହେତୁ ନାଶିକର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା 22 ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

15. କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ 7,500 ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛୁ ଯେଉଁଥିରୁ 6,600 ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଚିକିତ୍ସା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟକୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି।

16. ରାଜ୍ୟର କୋଭିଡ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବଙ୍ଗଳାରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନକୁ କ୍ଲବ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣମୂଳ ନେତା ଡେରେକ ଓ’ବ୍ରାଇନ୍‌ଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି।

17 .ପାଟନା- AIIMS ଏବଂ ପାଟନା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସପିଟାଲର ଦୁଇଟି ଅଗ୍ରଣୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର 500 ରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କରନା  ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ବୁଧବାର ଦୁଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

18. ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 43 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ସକାଳ 7 ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

19. ଏପ୍ରିଲ ମାସ ୨୨ ତାରିଖକୁ ‘ପୃଥିବୀ ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ତଥା ଆମ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଦିବସର ଲକ୍ଷ୍ୟ।

20. ଦୈନିକ ଡେଥ୍ କେସ୍ ଏବେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରେ ସାରା ଦେଶରୁ ୨ ହଜାର ୧୦୨୧ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.