• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ଆଇସିୟୁରେ ଥିବା 13 ଜଣ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇଠାରୁ ପ୍ରାୟ 70 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଜୟ ଭାଲାବ ହସ୍ପିଟାଲର , ଭିରାର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।
  2. ବିଶିଷ୍ଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମ୍ପାଦକ ରବି ଶଙ୍କର ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ 78 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ।
  3. ବିଶ୍ୱ କେଶନ୍ ହରିଚନ୍ଦନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ପିପିଲି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।
  4. ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ଗ୍ରୀନ୍ କରିଡରରେ ଏସ୍କର୍ଟ କରି ରାଉରକେଲାରୁ ଇନ୍ଦୋରକୁ ୨୧ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ୨୫ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଯାଉଛି । ଯାଜପୁରରୁ ୨ଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଆନ୍ଧ୍ରର ଭିଶାଖାପାଟ୍ଟଣମ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁନେ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରି ଥିଲା । ବାୟୁସେନାର ଲଢୁଆ ବିମାନର ଅକ୍ସିଜେନ ଗ୍ୟାସ ପରିବହନ ହେବ। ଓଡ଼ିଶାକୁ ବାୟୁସେନାର ଦୁଇଟି ସି-୧୭ ଲଢୁଆ ବିମାନ  ତେଲେଙ୍ଗାନା ପଠାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରେ ଏବେ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ପଠାଇବ ଓଡ଼ିଶା।
  5. ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଜନିତ ପରିସ୍ଥିତି ଓ ହସ୍ପିଟାଲମାନଙ୍କରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସ୍ଥିତିନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବୈଠକରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣ ଟେଲିଭିଜନରେ ସିଧାପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘଟଣା ଲାଗି ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।
  6. କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଡିଆର୍‌ଡିଓ-ଟାଟା ସନ୍ସ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍ ବସାଇବା ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ଯଥା- ଏମ୍ସ, ଏନ୍‌ଆଇସି ଝାଜାର, ସାଫଡାରଜଙ୍ଗ୍‌, ରାମ ମନୋହର ଲୋହିଆ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ସହିତ ଅନ୍ୟ କିଛି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ପ୍ରତି ମିନିଟ୍‌ରେ ୧ ହଜାର ଲିଟର୍‌ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
  7. ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୭ ହଜାର ୨୩୮ ନୂଆ ମାମଲାରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୯୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ୫୬୮୨ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ନବନୀତ ସେହଗଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ୨ ଲକ୍ଷ ୨୫ ହଜାର ୨୩୬ ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇସାରିଥିଲା।
  8. ସର୍ବୋଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ପ୍ରଧାନବିଚାରପତି ପଦରୁ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏସ୍.ଏ.ବୋବଡେ ୨୩ ଏପ୍ରିଲ ଶୁକ୍ରବାର ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି। 
  9. ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ହେମାନନ୍ଦ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଝିଅ ମଞ୍ଜୁଲତା ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କର ତଥା ବାମ୍ରା ବ୍ଲକର ସମିତି ସଦସ୍ୟ ମଞ୍ଜୁଲତା ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।
  10. ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ଧରି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ବାନ୍ଧୁଗାଓଁ ବ୍ଲକର କମ୍ୟୁନିଟି ହେଲଥ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଡାକ୍ତର ନିହାର ରଂଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ଅନେକ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଘର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।
  11. ବିଶାଖାପାଟନମରୁ ତରଳ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ସାତଟି ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ନେଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଏହାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଚାରି ଦିନ ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଫେରିଛି। ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ନାଗପୁରରେ ରାତି 8.10 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ରାଜ୍ୟକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ଆଣିଥିଲା।
  12.  କୁମ୍ଭ ମେଳା  ଡ୍ୟୁଟିରେ  ମୋଟ 751 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ - 336 ଡାକ୍ତର ଏବଂ 415 ନର୍ସ ଏବଂ ପାରାମେଡିକ୍ - ଟୀକାକରଣ ପରେ କୁମ୍ବ ମେଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ  65 ଜଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ COVID-19 ପଜିଟିଭ୍  ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏଠାରେ କୁହାଯାଇଛି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଛି।
  13. ଭାରତରେ 2020 ରେ ପ୍ରାୟ 116 ଟି ଜିଲ୍ଲା  ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗ  ଶୂନ୍ୟ ବିଷୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଜଣାଇଛନ୍ତି | ଭାରତ  ଏହି ରୋଗରେ ଭାର  84.5 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହାର 83.6 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି  |
  14. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ରେମ୍‌ଡେସଭିର କଳାବଜାର ଏବେ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଇଛି। ୫୫୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ଥିବା ଗୋଟିଏ ରେମ୍‌ଡେସଭିର ଇଂଜେକ୍ସନ ୪୦ରୁ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।
  15. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୨ ମାସ ଲାଗି ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସ ପାଇଁ ମାସିକ ମୁଣ୍ଡପିଛା ୫ କିଲୋ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦେବେ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.