• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

  1. ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଲଗାତାର ୪ ଦିନ ଧରି ଦେଶରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରହୁଛି। ବିଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩୪୯,୬୯୧ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ରେକର୍ଡ ୨୭୬୭ ଜଣଙ୍କ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।
  2. କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଲକଡାଉନ ଅବଧିକୁ ମେ’ ୩ ସକାଳ ୫ଟା ଯାଏ ଲକଡାଉନ୍ କଟକଣା ବଳବତ୍ତର ରହିବ ବୋଲି କେଜ୍ରିୱାଲ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।
  3. ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ହରଭଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧଳପୁର ଗାଁରେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ କୁମ୍ଭମେଳାରୁ ଫେରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ମୁତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।
  4. ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ପଠାଇ ସଂକଟ ଦୂର କରି ଅନେକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇପାରିଛନ୍ତି  ।
  5. ପାରାଗାନା ଜିଲ୍ଲାର ଖାରଦା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଟିଏମ୍‌ସି ପ୍ରାର୍ଥୀ କାଜଲ ସିହ୍ନା ରବିବାର କୋଲକାତାରେ କୋଭିଡ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।
  6. ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶକୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ନେଇଯିବ ବୋଲି ଶନିବାର ଦିନ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସେନା କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି।ଏହାପୂର୍ବରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପାନଗଡ଼ରୁ ଗୁଜରାଟର ଜାମନଗର ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଥିବା ‘ଫିଲିଙ୍ଗ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌’କୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପରିବହନ ବିମାନ ବୃହଦ୍‌କାୟ ‘ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ କଣ୍ଟେନର୍‌’ ନେଇ ଯାଇଥିଲା।
  7. ୧୭ଟି ରାଜ୍ୟ ମଗଣାରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, କେରଳ, ଛତିଶଗଡ, ବିହାର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଝାଡଖଣ୍ଡ,  ହରିୟାଣା, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆସାମ, ସିକ୍କିମ୍‌ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିଜ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଏଥିରେ  ସାମିଲ ହୋଇଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ।
  8.  ଆକ୍ସନ ଷ୍ଟାର ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ପୂର୍ବବର୍ଷ ଭଳି ଏବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଥର କ୍ରିକେଟର ତଥା ସାଂସଦ ଗୌତମ ଗାମ୍ଭୀରଙ୍କ ସଂଗଠନକୁ ୧ କୋଟିର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।
  9. ଜର୍ମାନ ଚାନ୍ସେଲର ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ସରକାର ଭାରତ ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସହାୟତା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ଦେଶ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି।
  10. ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ ରବିବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଆଲାର୍ମ ନ ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।
  11.  ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ ଏକ ଡାଟା ରିଲେ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ ଯାହା ଉତକ୍ଷେପଣ ପରେ ଗଗନାନ ମିଶନ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।
  12. କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଜି କହିଛି ଯେ, 99 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିବା 14 କୋଟିରୁ ଅଧିକ COVID-19 ଟୀକା ଦେବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତତମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି |
  13. ରବିବାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ମୋହନ ଏମ ଶାନ୍ତନାଗୁଡାର ଗୁରୁଗାଓଁର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ 62 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ।
  14. ଶନିବାର ଦିନ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ COVID-19 ର ଚିକିତ୍ସାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଔଷଧ  ରେମଡେସିଭିରକୁ  ୪୫୦୦୦ /- ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା  ସମୟରେ  ନାଗପୁରରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।
  15. ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, 10-15 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ରେମଡେସିଭିର, ଅମ୍ଳଜାନ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଜମା ପରି ଅତିରିକ୍ତଔଷଧ ର  ଆବଶ୍ୟକ କରିପାରନ୍ତି।
  16. ଶ୍ରୀ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି। "COVID-19 ସଂକ୍ରମଣ ଏକ ସାଧାରଣ ସଂକ୍ରମଣ। 85 ରୁ 90% ଲୋକ ଜ୍ୱର, ଥଣ୍ଡା, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ କାଶ ଭଳି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରେମଡେସିଭିର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଔଷଧ  | ଆପଣ ଏହି ସାଧାରଣ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଔଷଧ  ନେଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଏବଂ ଯୋଗ ସହିତ ନିଜକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବେ | ଆପଣ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିଯିବେ ଏବଂ ସାତ କିମ୍ବା 10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ହୋଇଯିବେ | ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରେମଡେସିଭର୍ କିମ୍ବା ଅମ୍ଳଜାନ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ |
  17. ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦୁବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୨୦୨୧ରେ ଭାଗନେବେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମଧୁସ୍ମିତା ଜେନା। ଓଡିଶାରୁ ସେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି।
  18. ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପଣ୍ଡିତ ରାଜନ ମିଶ୍ର କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟତୀତ ହୃଦଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।  ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ସତ୍ତ୍ଵେ ବି ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟ୍‌ର ମିଳିନଥିଲା। ଶେଷରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬ଟା ୩୦ରେ ରାଜନ ଶେଷ ନିଃଶ୍ଵାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି।
  19. କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବାଂଲାଦେଶ ସରକାର ରବିବାର ସୀମା ସିଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଂଲାଦେଶ-ଭାରତ ସୀମା ବ୍ୟାପାର ରହିବ ନାହିଁ। 
  20. କୋଲକାତାରେ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ କରୁଥିବା ପ୍ରତି ୨ ଜଣରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ପିଜିଟିଭ ଆସୁଛି । କୋଲକାତାକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ଟେଷ୍ଟ କରୁଥିବା ପ୍ରତି ୪ ଜଣରେ ଜଣଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସୁଛି ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.