• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current Affair

1.ଭାରତରେ COVID-19 ସଙ୍କଟ ପ୍ରକୃତରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ବୋଲି ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛି ।

2.ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନଅରୁ ଦଶ ଲକ୍ଷ ସକ୍ରିୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଦେଖିଥାନ୍ତା ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଲା ଭଳି ନୂଆ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ନଥାନ୍ତେ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି।

3.ହରିଦ୍ୱାରର କୁମ୍ବ ମେଲାରେ ସତୁରି ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା  ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା| ଯାହା ଏକ କରୋନାଭାଇରସ୍ "ସୁପର-ସ୍ପ୍ରେଡର୍" ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଇପାରେ |

4.ଏପ୍ରିଲରେ ଭାରତ 66 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯାହା ଏହାକୁ ମହାମାରୀର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ମାସ କରିପାରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ, କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ 66 ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଛଅ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା |

5.ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କରୋନାଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଏହି ବନ୍ଦକୁ ମେ 17 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

6.ସାରା ଦେଶରେ ପରିଚାଳିତ COVID-19 ଟିକା ଡୋଜର ସଂଖ୍ୟା 15.48 କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି 8 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 26 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗୁଳି ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

7.45 ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦ୍ଵିତୀୟ  ମାତ୍ରା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅତି କମରେ 25 ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଯୋଗାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

8.ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇବାର ସମୟ ଆସିଛି ,କେନ୍ଦ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି।

9.ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (IAF) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପାନାଗର ଏୟାରବେସକୁ ଆଠଟି ଅମ୍ଳଜାନ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ଉଡାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

10.ଜାରି ରହିଥିବା କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ help ଣସି ସ୍ଥାନରେ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ FIR ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଉପରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କୋର୍ଟକୁ ଅବମାନନା କରାଯିବ। ।

11.ସଂକ୍ରମଣ ମାତ୍ରା ଏତେ ବ୍ୟାପିଛି ଯେ, ତା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଲାଣି । ଏସବୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି ବାଇଡେନ୍ ସରକାର । ଆସନ୍ତା ୪ ମେ ରୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ଲଗାଯାଇଛି କଟକଣା । ଅର୍ଥାତ୍ ଏଠାକୁ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେନି ।

12.ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୬୨,୯୧୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ୮୨୮ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି କରୋନା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୋଟ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୮,୮୧୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

13.ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜେଶ ଟୋପେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜୁଲାଇ କିମ୍ବା ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାଇରସର ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିପାରେ । ଏହାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ଓ ଏବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ।

14.ଭାରତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ନିଲମ୍ବନକୁ ମେ 31, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

15.କରୋନା ନେଇଗଲା ୩ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ । ଆଜତକର ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ରୋହିତ ସରଦନା, ପୂର୍ବତନ ଆଟରନି ଜେନେରାଲ ସୋଲି ସୋରାବଜି ଓ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅରୁଣ କୁମାର ସିଂହଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ।

16.କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲା: ସେନାବାହିନୀକୁ ଜରୁରିକାଳୀନ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ।

17.ଓଡ଼ିଶା ମୋ ସ୍କୁଲରେ ୧୨୧ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ ।

18.ରିଲାଏନ୍ସ ଶିଳ୍ପର ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଚତୁର୍ଥ (ମାର୍ଚ୍ଚ) ତ୍ରୟମାସରେ ନିଟ୍ ଲାଭ ଦୁଇ ଗୁଣାରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୪ ହଜାର ୯୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା ।

19.ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବଡ଼ ହ୍ରାସ! 983 ପଏଣ୍ଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ସେନସେକ୍ସ ।

20.ଭାରତରେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ କର୍ମସଂସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ୯୫% କର୍ମଜୀବି: ରିପୋର୍ଟ ।

© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.