• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Odia Current News

  1. ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ 28,591 ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ଯାହା ଗତକାଲିର ମାମଲା ତୁଳନାରେ 14 ପ୍ରତିଶତ କମ୍ (33,376)। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ 338 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିଛି।
  2. ଆମେରିକା ଆଟଲାଣ୍ଟା ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ୧୩ଟି ଗରିଲା କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ୬୦ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଓଜି । ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ତ ଗରିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଜି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ । ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ଗରିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ କାଶ ହେବା ସହ ନାକରୁ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ନିର୍ଗତ ହେବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଜର୍ଜିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଡାକ୍ତର ଟିମ୍ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।
  3. ତାଲିବାନର ନୂଆ ସରକାରକୁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଛଡା ଆଉ କିଛି ମାନିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବୖେଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର । ତାଲିବାନ ସରକାରରେ ସବୁ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସମାନ ଅଧିକାର ମିଳିବା ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
  4. ଗୁଜରାଟର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ନେଇ ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଗୁଜରାଟ ବିଜେପି ବିଧାୟକ  । ଗୁଜରାଟର ୧୭ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ । ଗୁଜରାଟର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ୍ ଆସନ୍ତାକାଲି ଶପଥ ନେବେ । ସୋମବାର ଦ୍ୱିପହର ୨.୨୦ଟାରେ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ।
  5. ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜାରି ରହିଛି ବର୍ଷା । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟର ୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ଏହି ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ ରହିଛି ।
  6. ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ଏବେ ବିଶ୍ବ ରାଜନୀତିରେ ହୃଦକମ୍ପ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାର ଏହି ସରକାରରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଯେଭଳି ରହିଛି ତାହା ଆମେରିକା ସମେତ ରୁଷିଆ ଏବଂ ୟୁରୋପର ବହୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କୁ ଚିନ୍ତିତ କରିଛି।
  7. ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଉଥିବା ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ବୁଧବାର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ଥିବା ମୁମ୍ବାଇର ହିରାନନ୍ଦାନୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।
  8. ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ଆମ୍‍ ଆଦମି ପାର୍ଟି (ଆପ୍‍)ର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆବାହକ ଭାବରେ ରବିବାର ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେଜରିୱାଲ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହି ପଦବୀକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦଳର ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅବସରରେର କେଜରିୱାଲଙ୍କ ନାମକୁ ଏଥିପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା।
  9. ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତିନିମାସ ତୁଳନାରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ତିନିଟି ତ୍ରୟମାସିକରେ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବାନେଇ ଦୃଢ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ)ର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ।
  10.  ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌ରୁ ଅବସର ନେବେ ନେଦରଲାଣ୍ଡର ଷ୍ଟାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରିୟାନ ଟେନ ଡୋଇଶେ । ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ପରେ କ୍ରିକେଟ୍‌ରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । 
  11. ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵ କପ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମେଣ୍ଟର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିସିସିଆଇ ଗୁରୁବାର  ଭାରତର ୧୫ ଜଣିଆ ଦଳ ଘୋଷଣା  କରିଛି ।
  12. କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ୩୦ ଦିନ ଭିତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ତାକୁ କୋଭିଡ୍ ଡେଥ୍ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯିବ।
  13. ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶନିବାର ଦିନ ଦେଇଥିବା ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ 28 ରୁ (AFSPA) ଆଇନ ଆସନ୍ତା ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ତେବେ ଆଇନର ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି।
  14. ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 74 କୋଟିରୁ ଅଧିକ COVID ଟିକା ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ଭାରତ COVID-19 ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ  ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି: GOI କହିଛି।
  15. ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିବସେନା 2022 ଗୋଆ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।
  16. ଆୟକର ବିଭାଗ ରବିବାର କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 6 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା 70,120 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିଛି। 24.70 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲାରେ 16,753 କୋଟିର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର ଫେରସ୍ତ ଏବଂ 1.38 ଲକ୍ଷ ମାମଲାରେ 53,367 କୋଟି କର୍ପୋରେଟ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫେରସ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।
  17. ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସଲମାନ ଖୁରସିଦ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ 2022 ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସକୌଣସି  ଦଳ ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ।
  18. ଛତିଶଗଡର କୋରବାସ୍ଥିତ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟର ଜଣେ ବିଚାରପତି 2018 ମସିହାରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏକାଧିକ ଆହତ ହେବା ପରେ ପକ୍ଷାଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିବା 42 ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ 20 ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ପରିସରର ଚାରି କାନ୍ଥରୁ ବାହାରିଥିଲେ।
  19. ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଆଜି ଚାନ୍ଦନୀଚୋୖକ ଅଞ୍ଚଳର  ପୁନ ବିକାଶ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅଧିକ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
  20. ତାଲିବାନ ଦଖଲ ପରେ ସେଠାରେ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପାଇଁ 600 ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୋମବାର ଜେନେଭାରେ ଏକ ସହାୟତା ସମ୍ମିଳନୀ ଡକାଉଛି।

© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya