• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In English


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ 2021

ଯେଉଁମାନେ ନ୍ୟାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ, ପୀଡିତାର ଅଧିକାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ତଥା ବିଶ୍ର ଶାନ୍ତି, ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଅପରାଧ ରୋକିବାରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏହି ଦିନଟି  ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରିଥାଏ  ।

1998 ରେ ରୋମ ଷ୍ଟାଟ୍ୟୁଟ୍ ଗ୍ରହଣର 20 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହି ଦିନକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଦିବସ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି | 1998 ମସିହାରୁ ସେହି ଦିନଠାରୁ, 139 ଟି ଦେଶ କୋର୍ଟର ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ 80 ର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା 80 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ବର୍ଷର ବିଶ୍ୱ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ ବିଷୟ ହେଉଛି “ଡିଜିଟାଲ୍ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ” |

ଗୁରୁତ୍ୱ

ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ କାରଣ ନ୍ୟାୟ ସପକ୍ଷରେ ଜନସଚେତନତା ତଥା ଏକତା ବଢାଇବା ସହିତ ପୀଡିତାର ଅଧିକାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହି ଦିନ ବିଶ୍ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧରୁ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଦେଶର ଶାନ୍ତି, ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଏ |

ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପୀଡିତଙ୍କ ମୌଳିକ  ମାନବିକ ଅଧିକାରର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଆଇସିସି ପାଇଁ ସମର୍ଥନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ |


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya