• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନୃତ୍ୟ ଦିବସ 

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନୃତ୍ୟ ଦିବସ  ହେଉଛି ଏକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଇଭେଣ୍ଟ ଯାହା ନୃତ୍ୟର ସମସ୍ତ ଧାରାକୁ ପାଳନ କରିଥାଏ | ଏହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଥିଏଟର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (ଆଇଟିଆଇ) ର ନୃତ୍ୟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା  |  କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଏକ  ସର୍ବବୃହତ ସଂଗଠନ |ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଭାବରେ  ଆୟୋଜନ କରି ନୃତ୍ୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥାଏ  | ଯେଉଁମାନେ ନୃତ୍ୟର ମୂଲ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି ସେମାଙ୍କ  ପାଇଁ  ଏହା  ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ   | ଏହି ଉତ୍ସବ ମାଧ୍ୟମରେ  ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କୃତିର ଲୋକଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା ଏବଂ ବିବିଧତାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା  ଏହାର  ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନୃତ୍ୟ ଦିବସର ଆୟୋଜକମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଆନନ୍ଦକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା  କରନ୍ତି  |

ନୋଭରର ଜନ୍ମଦିନରେ ବିଶ୍ୱ ନୃତ୍ୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ  |ନୋଭେରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ବିଶ୍ୱ ନୃତ୍ୟ ଦିବସ ପାଳନ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି,  1760 ମସିହାରେ ସେ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାଗଜ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟିକ୍ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା |ଏହି କାଗଜରେ ନୃତ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଭାବ ରହିଆସିଛି, ଅନେକ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ନୋଭେରର କାଗଜ ତାଙ୍କ ବାଲେଟଗୁଡିକୁ ବାଦ୍ ଦେଇଛି, ଯାହା ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇ ନାହିଁ |


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.