• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ରାମ ନବମୀ 

ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ରାମ ନବମୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର ରାମ  ,ରାବଣଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ।  ରାମ ନବମୀ, ଦେଶର ଏକ ବଡ଼ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ରାମ ନବମୀ ପର୍ବ ନିରବ ରହିଛି। ରାମ ନବମୀ ନଅ ଦିନର ବସନ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ କିମ୍ବା ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀ  ସମାପ୍ତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥାଏ  | ଅନେକ ଲୋକ ଦିନରେ  ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ହୋମ ଏବଂ ଯଜ୍ଞ   ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି |


ବିଶ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅଭିନବ ଦିବସ

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ , ମାନବର  ବିକାଶରେ  ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ନବସୃଜନର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ 21 ଏପ୍ରିଲକୁ ବିଶ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅଭିନବ ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛି | ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ନବସୃଜନ ଜୀବନ, ​​ବୃତ୍ତି ଏବଂ ବୃତ୍ତିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ, ବିଶ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଇନ୍ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ପ୍ରୟାସ ସହିତ | ବିଶ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅଭିନବ ଦିବସ (WCID) 25 ମଇ 2001 ରେ କାନାଡାର ଟରୋଣ୍ଟୋରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଦିନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଥିଲେ କାନାଡିୟ ମାର୍ସି ସେଗାଲ, ଯିଏ କି 1977 ରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଇନ୍ କ୍ରିଏଟିଭ୍ ରେ ସୃଜନଶୀଳତା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। 2017 ରେ, 21 ଏପ୍ରିଲ୍ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅଭିନବ ଦିବସ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା | ତେଣୁ ମାନବ ବିକାଶର ସମସ୍ତ ଦିଗରେ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅଭିନବତାର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ 21 ଏପ୍ରିଲକୁ ବିଶ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅଭିନବ ଦିବସ ପାଳନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି।


ଜାତୀୟ ନାଗରିକ ସେବା ଦିବସ |

21 ଏପ୍ରିଲରେ ଜାତୀୟ ନାଗରିକ ସେବା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏଠାରେ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍, ଅମଲାତନ୍ତ୍ରକୁ ବୁଝାଏ ଯେଉଁମାନେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଶାଖା ଅଟନ୍ତି ଯାହା ଦେଶର ପ୍ରଶାସନିକ ଯନ୍ତ୍ରର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଅଟେ | ଏକ ସରକାରୀ ସେବା ହେଉଛି ଦେଶରେ ସରକାରଙ୍କ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଦାୟୀ | ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆଇଏଏସ୍), ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବା (ଆଇପିଏସ୍), ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସେବା (ଆଇଏଫଏସ୍) ଏବଂ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେସ୍ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଏ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍ ବି ର ବିସ୍ତୃତ ତାଲିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। 'ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍'ର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ୱାରେନ୍ ହାଷ୍ଟିଙ୍ଗସ୍ | କିନ୍ତୁ ପରେ ଅଧିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପରେ ଚାର୍ଲ୍ସ କର୍ଣ୍ଣୱାଲିସ୍ ଭାରତର ନାଗରିକ ସେବା ପିତାଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

ଭାରତ ସରକାର ଏପ୍ରିଲ 21 କୁ ଜାତୀୟ ନାଗରିକ ସେବା ଦିବସ ଭାବରେ ବାଛିଥିଲେ ଯେହେତୁ ଏହି ଦିନ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାଲାଭଭାଇ ପଟେଲ 1947 ମସିହାରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାଲାଭଭାଇ ପଟେଲ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ '' ଷ୍ଟିଲ୍ ଫ୍ରେମ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ '' ବା ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ ଦେଶର ପ୍ରଶାସନର ମେରୁଦଣ୍ଡ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ତାଙ୍କ ବିଶେଷ ଅଭିଭାଷଣରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ଶାସନର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ଏବଂ ନୀତି ନିର୍ଧାରଣ କରିଥିଲେ।


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.