• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଦିବସ

ଏପ୍ରିଲ୍ 24 ରେ ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ନେତା ତଥା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପଞ୍ଚାୟତ କିମ୍ବା ଗ୍ରାମ ମୁଖିଆଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାର ଏକ ଉତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ଅଟେ। ପଞ୍ଚାୟତ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସନୀୟ | '' ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଦିବସ 2021 ହେଉଛି ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ବାର  ଭାରତ ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ଆମର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ଏକ ନିଆରା ଉତ୍ସବ 'ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା SVAMITVA (ଗ୍ରାମ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଭିଲେଜ୍ ଏବଂ ଇମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜଡ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ମ୍ୟାପିଂ) ଆରମ୍ଭ ହେବ |

1992 ରେ ସମ୍ବିଧାନ ଅଧିନିୟମ (73 ତମ ସଂଶୋଧନ) ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଐତିହାସିକ  ଦିନକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ | ତଥାପି ଏହାର  ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଏପ୍ରିଲ୍ 24,1993 ରେ ଏହା ସୃଷ୍ଟି ହେଲା | ତେଣୁ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଶକ୍ତିର ଆରମ୍ଭକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଭାରତୀୟ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ 24 ଏପ୍ରିଲ 2010 ରେ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଦିବସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ବହୁପକ୍ଷୀୟତା ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ଦିବସ

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ, ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବହୁପକ୍ଷୀୟତା ଏବଂ କୂଟନୈତିକ  ଦିବସ 12 ଡିସେମ୍ବର 2018 ରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଥମେ 24 ଏପ୍ରିଲ 2019 ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।ଏହା ବହୁପକ୍ଷୀୟତା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗର ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରେ, ଯାହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ପାଇଁ 2030 ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଭିତ୍ତି କରିଥଏ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାତିସଂଘର ତିନୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ - ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା, ବିକାଶ ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଭୌଗଳିକ ରାନୈତିକ  ତିକ୍ତତା, ମାନବିକତା ଏବଂ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ସଙ୍କଟ ଭଳି ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକଏବେ ଦେଖା ଦେଉଛି. ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସାମୂହିକ ଧ୍ୟାନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ର ଆବଶ୍ୟକକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଏ  | ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି, ରାନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟ ଏବଂ ଆନ୍ତ  ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି.  ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏହି  ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ  ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ବହୁପକ୍ଷୀୟତା ଏବଂ କୂଟନୀତିର ସୁବିଧା ବିସ୍ତାର କରିବା ସହିତ ଶିକ୍ଷାଗତ ତଥା ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡିକର  ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ | ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟରେ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ସମାଧାନର ନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁତ୍ୱପୁର୍ଣ ଅଟେ  |


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.