• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦିବସ

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦିବସ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ସମ୍ମିଳନୀର ପ୍ରଥମ ଦିନର ବାର୍ଷିକୀକୁ  ପାଳନ କରାଯାଏ . ଏହାକୁ   ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନର    ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସମ୍ମିଳନୀ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ  25 ଏପ୍ରିଲ 1945 ରେ, ପଚାଶ ଦେଶରୁ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ | ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ବିନାଶ ପରେ ଏକାଠି ହେବା, ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଏକ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିବା ଯାହାକି ବିଶ୍ୱ ରେ  ଶାନ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଶ୍ୱ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବ |

ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ 850 ପ୍ରତିନିଧି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେମାନେ ବିଶ୍ୱର  ଅଶୀ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ. ସମସ୍ତେ ଏକ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ , ଯାହା ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା କରିବ ଏବଂ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିଶ୍ୱ ଗଠନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ପ୍ରଥମ ବୈଠକର  ଦୁଇମାସ ପରେ, 26 ଜୁନ୍ 1945 ରେ, ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା 50 ଟି ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଚାର୍ଟର୍ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଦ୍ୱରା  ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଯାହାକି  ଏକ ସଂଗଠନ , ବର୍ତ୍ତମାନ 193 ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏବଂ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମୂହିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ସମ୍ମିଳନୀ ସମୟରେ ପୋଲାଣ୍ଡ, ଯାହାର ସରକାର ନଥିଲା, ପରେ ଚାର୍ଟରରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ.

2 ଏପ୍ରିଲ 2019 ରୁ 73/286 ରେଜୋଲୁସନରେ, ସାଧାରଣ ସଭା ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ସମ୍ମିଳନୀର ସଫଳତାକୁ ମନେ ପକାଇ 25 ଏପ୍ରିଲକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କଲା |ଏପ୍ରିଲ 25, 2020 ରେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା  |


ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ

WHO ଏବଂ ସହଯୋଗୀ  ଦେଶମାନେ ମ୍ୟାଲେରିଆର  ବିଲୋପକୁ ନିକଟତର ହେଉଥିବା ଦେଶର ସଫଳତାକୁ ଆଧାର  କରି ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆଣ୍ଟିମାଲେରିଆ ଔଷଧ  ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ COVID-19 ର ଦ୍ୱାରା  ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ଗ୍ରେଟର ମେକୋଙ୍ଗ ଉପଖଣ୍ଡର ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ 2030 ସୁଦ୍ଧା ଏହାର  ବିଲୋପ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ  ପଦକ୍ଷେପ ମାନ  ଗ୍ରହଣ  କରିଛନ୍ତି ।  ପ୍ରତିବର୍ଷ 25 ଏପ୍ରିଲରେ ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳନ  ହେବ  ପୂର୍ବରୁ, WHO ମ୍ୟାଲେରିଆର ଶୂନ୍ୟ  ରୋଗର ନିକଟତର ହେଉଥିବା  ଦେଶକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥାଏ । ଏହା  ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ  ।  2025 ସୁଦ୍ଧା ଆହୁରି 25 ଟି ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

ମ୍ୟା‌ଲେରିଆକୁ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା  ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ରୂପର ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ୨୦୨ ୧ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଶୂନ୍ୟ ମ୍ୟାଲେରିଆ  ଲକ୍ଷ୍ୟ ରେ ପହଞ୍ଚିବାଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଶା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତବର୍ଷ ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ  ବୃଦ୍ଧି ହେବା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଏକପ୍ରକାର ଝଟ୍‌କା । ଅପରପକ୍ଷରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରି ମାସ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୦୪ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୯ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୬୫ଲକ୍ଷ ୫୨ହଜାର ୨୯୩ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତବର୍ଷ ୫୯ଲକ୍ଷ ୯୭ହଜାର ୮୫୮ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା।  ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ସଟ୍‌ଡାଉନ୍ ଓ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ପାଇଁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଛି। ଯାହାକି ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ହ୍ରାସ କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହାସହ ରାଜ୍ୟରେ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଔଷଧୀୟ ମଶାରୀ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।


ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ

ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ ହେଉଛି ଜୈନ  ଧର୍ମର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାର୍ମିକ ଦିବସ .| ଏହା ଏକ ଛୁଟିଦିନ . ହିନ୍ଦୁ ମାସର ଚୈତ୍ର  ମାସର ଶୁକ୍ଳ  ପକ୍ଷର  13 ତମ ଦିନରେ ଏହି ଛୁଟିଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ.ଏହିଦିନ  ମହାବୀର ,24 ତମ ତଥା ଶେଷ  ତୀର୍ଥଙ୍କର (ମହାନ ସାଧକ) ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଏବଂ  ମହାବୀରଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରଯାଏ । 3.5 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଜୈନ  ଧର୍ମ କୁ  ଗ୍ରହଣ  କରିଛନ୍ତି | ସେମାନେ, ସମସ୍ତ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରତି ଅହିଂସା ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି | ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ ହେଉଛି ଏକ ପର୍ବ ଯାହା ପ୍ରାର୍ଥନା ଏବଂ ଉପବାସ ସହିତ ଚିହ୍ନିତ |


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.