• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ବିଶ୍ୱ ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତି  ଦିବସ 2021

ବିଶ୍ୱ ବୌଦ୍ଧିକ ଗୁଣଧର୍ମ(ସମ୍ପତି) ସଂଗଠନ (WIPO) ହେଉଛି ବୌଦ୍ଧିକ  ସମ୍ପତି ନୀତି, ସେବା, ସୂଚନା ଏବଂ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୋରମ୍ | ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏଜେନ୍ସି | WIPO ଏହାର 193 ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ସମାଜର ବିକାଶଶୀଳ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇପି ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚା  ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏକାଧିକ ଦେଶରେ ଆଇପି ଅଧିକାର ପାଇବା ଏବଂ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବସାୟିକ ସେବା ଯୋଗାଏ |

2000 ରେ, WIPO ର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ଏପ୍ରିଲ୍ 26 - ଯେଉଁ ଦିନ 1970 ରେ WIPO ସମ୍ମିଳନୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା - ବିଶ୍ୱ ବୌଦ୍ଧିକ  ସମ୍ପତି ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହେଲା | ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବୌଦ୍ଧିକ  ସମ୍ପତ୍ତି (ଆଇପି) ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ବୁଝାମଣା | ସେହି ଦିନଠାରୁ, ବିଶ୍ୱ  IP ଆଇପି ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଯାହା ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ କଳାର ବିକାଶରେ ଆଇପି କିପରି ସହାୟକ ହୁଏ ଏବଂ ବୈଷୟିକ   ଜ୍ଞାନକୁ ନୂତନ ରୂପ ଦିଏ  |

ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଶ୍ରୀ ଟାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ SM ର ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀର 90% ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ନିଯୁକ୍ତିର 70% କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱ IP ଆଇପି ଦିନ 2021 ଥିମ୍ "ଆଇପି ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ: ଆପଣଙ୍କର ଧାରଣାକୁ ବଜାରକୁ ନେବା" ("IP and SMEs: Taking your ideas to market.")ବହନ କରୁଛି |

 


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.