• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଦିବସ  

ଭାରତ 30 ଏପ୍ରିଲରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥାଏ। ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ  ଜାତି ଜନଗଣନା ଡାଟାବେସ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଦେଶର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁଲଭ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଏହି ଦିନଟି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବୀମା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବ |

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ, ଯାହାକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ର ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା (PMJAY) ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ବର୍ଷକୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ପରିବାର ପ୍ରତି 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୀମା  କଭର ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ 2018 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଯାହା ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଭରେଜ୍ (UHC) ର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ହାସଲ କରିବାକୁ 2017 ରେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତି  ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ  ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ (SDGs) ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, ଯାହା “କାହାକୁ ଛାଡିବ ନାହିଁ” |

ଏହି ଯୋଜନାଟି ଭାରତର ପ୍ରାଥମିକ, ମାଧ୍ୟମିକ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା (ପ୍ରତିରୋଧ, ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲେଟୋରୀ କେୟାର) କୁ ସମାଧାନ କରିବା ତଥା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପଥ ଭାଙ୍ଗିବା ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

ଏହି ଯୋଜନା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ 23 ସେପ୍ଟେମ୍ବର, 2018 ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଶୁଭାରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ “ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଦିବସ” ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ ଅଭିୟାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ 30 ଏପ୍ରିଲ 2018 ରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ତାରିଖରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଦିବସ ପାଳନ କରିଥାଏ।

 

 

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାଜ୍ ଦିବସ 

ପ୍ରତିବର୍ଷ 30 ଏପ୍ରିଲରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାଜ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା  ଶାନ୍ତି, ଏକତା, ସଂଳାପ, ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଏକ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଉପକରଣ ଭାବରେ ଜାଜର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏହି ଦିନଟି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି | ଏହି ବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାଜ୍ ଦିବସର 9th ମ ସଂସ୍କରଣ |

ଜାଜ୍ କ’ଣ?

ଜାଜ୍ ର ସଂଗୀତ ରୂପ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ଉଭୟ ୟୁରୋପୀୟ ହରମୋନିକ୍ ଗଠନ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଗୀତ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ଉନବିଂଶ   ଏବଂ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାଜ୍ ଦିବସର ଇତିହାସ |

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶିକ୍ଷା, ବୈଜ୍ଞାନିକ   ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଗଠନ (ୟୁନେସ୍କୋ) ନଭେମ୍ବର 2011 ରେ 30 ଏପ୍ରିଲକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାଜ୍ ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଦିନଟି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଳାକାର, ଐତିହାସିକ , ଏକାଡେମିକ୍, ଏବଂ ଜାଜ୍ ଉତ୍ସାହୀମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ଜାଜ୍ କଳା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା |


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.