• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's


ବିଶ୍ୱ ହସ ଦିବସ

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି  ହସିବାକୁ  ଭଲ ଲାଗେ. ଦୈନଦିନ  ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ହସିବା  ଏକ   ସାଧନ. ଏହା  ଅତ୍ୟନ୍ତ  ମୂଲ୍ୟବାନ.  ବହୁତ   ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଏହା  ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ହସ କୌଣସି  ଜିନିଷକୁ ସୁସ୍ଥ କରିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସମାଧାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସବୁକିଛି ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ଏପରି ଏକ ଦିନ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ କିଛି ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ହସିବେ | ଏକ ନୂତନ ସୁଖ ବ୍ୟାୟାମ ଭାବରେ  ଏହା  ପରିଚିତ .

2005 ମସିହାରୁ ଏହା ଲସ୍ ଅଜେଲ୍ସରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି ଏବଂ ଏହା ପରେ ହାସ୍ୟରସ ଏବଂ ହସ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରେମକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ବିଶ୍ୱର  ପ୍ରାୟ ହଜାର ହଜାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ହାସ୍ୟ ଅଭିନୟ କରନ୍ତି ଯାହା ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ସୁସ୍ଥତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ | ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ବଡ଼ ସହରରେ ବିଶ୍ୱ ହସ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ସେହି ଦିନ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଏକାଠି ହସିବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ଦିନ ହସ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକ ଶାନ୍ତି ପଦଯାତ୍ରାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାନର ଏବଂ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ବହନ କରନ୍ତି ଯେପରିକି “ହସ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ପରିବାର, ଏକ କମ୍ୟୁନିଟି ହସ କ୍ଲବରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ - ଏହା ମାଗଣା!” ପଦଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସମସ୍ତେ “ହୋ ହୋ, ହା-ହା” ଏବଂ “ବହୁତ ଭଲ, ବହୁତ ଭଲ,  କହି  ପଦଜୟାତ୍ରାରେ  ଯୋଗ  କରିଥାନ୍ତି .

ଏହା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ

• ସୁସ୍ଥତାର ଏକ ସାଧାରଣ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରେ - ଯଦି ଆପଣ ବହୁତ ହସନ୍ତି, ଆପଣ ଅଧିକ ସକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ |

• ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ ରିଲିଜ୍ ଟ୍ରିଗର ହୋଇଥାଏ - ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ | ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ହସିବ ସେଗୁଡ଼ିକ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ

• ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ବଢ଼ାନ୍ତୁ  - ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ହସିବ, ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଯାଏ, ଏବଂ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ |

• ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା - ହସ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ କାର୍ଡିଓ ବ୍ୟାୟାମ. ଏହା ତୁମର ହୃଦୟକୁ ପମ୍ପିଂ କରିବ


© 2020 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusitech Solutions Pvt. Ltd.