• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦିବସ

ଜୁନ୍ ୨୯  ରେ ଭାରତରେ ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ସ୍ୱର୍ଗତ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରସନ୍ନ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାଲାନୋବିସଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ | ସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ  ଏବଂ ପରିସଂଖ୍ୟାନବିତ  ଥିଲେ। ସେ  ଜୁନ୍ ୨୯ , ୧୮୯୩  ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କଲିକତାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ଆୟୋଗର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତ '' ଭାରତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନର ପିତା 'ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ସେ ଭାରତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ବୃହତ ନମୁନା ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଡିଜାଇନ re  ସେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର  ମୁଖ୍ୟ ଅବଦାନ "ମହଲାନୋବିସ୍ ଦୂରତା" ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏକାଧିକ ଆକାରରେ ମାପ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ବିନ୍ଦୁ ଏବଂ ବଣ୍ଟନ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସୂତ୍ର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା କ୍ଲଷ୍ଟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଏବଂ ବର୍ଗୀକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦିବସ 29 ଜୁନ୍ 2006 ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦିନଟି ଦୈନଦିନ  ଜୀବନର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ନୀତି ଗଠନ କରିବାରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରେ ସେ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ଥିମ୍

ଚଳିତ ବର୍ଷର ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ (କ୍ଷୁଧା ନିବାରଣ , ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନିରନ୍ତର କୃଷିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା।)


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya