• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଦିନ 2021 

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ 30 ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଆଷ୍ଟେରଏଡ, ଆମର ଗ୍ରହ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ  ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିଯାନ | ଲୋକଙ୍କୁ ଆଷ୍ଟେରଏଡ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ବିପଦ ବିଷୟରେ ପ୍ରେରଣା, ଜଡିତ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଇତିହାସ

ଡିସେମ୍ବର 2016 ରେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ଜୁନ୍ 30, 1908 ରେ ସାଇବରିଆ ଉପରେ ଟୁଙ୍ଗୁସ୍କା ପ୍ରଭାବର ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା ତଥା ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜୁନ୍ 30 କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ପ୍ରଭାବ ବିପଦ ବିଷୟରେ। "

ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଦିବସ ରୁଷ  ସାଇବରିଆର ଟୁଙ୍ଗୁସ୍କା ନଦୀ ନିକଟରେ ଘଟିଥିବା ସର୍ବ ବୃହତ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ପ୍ରଭାବର 113 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରୁଛି |

ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡସ୍ |

ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡଗୁଡିକ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପରିକ୍ରମା କରୁଥିବା ଛୋଟ ପଥର ଶରୀର | ସେମାନଙ୍କୁ ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଗ୍ରହ କୁହାଯାଏ | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଷ୍ଟେରଏଡଗୁଡିକ ହେଉଛି ପ୍ରାୟ 4.6 ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମର olar ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗଠନରୁ ବାକି ରହିଲା। ନାସା କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ 1,097,106 ଜଣାଶୁଣା ଆଷ୍ଟେରଏଡ ଅଛି | ଆଷ୍ଟେରଏଡଗୁଡିକ ପାଣିପାଗଠାରୁ ଭିନ୍ନ, ଯାହାକି ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଆଲୋକର ଧାଡି ପରି ଦେଖାଯାଏ |


ସଂସଦର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସଦ ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୦  ଜୁନ୍, ୧୮୮୯  ରେ ଆଇପିୟୁ (IPU) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାର ସଂକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୧୮  ରେ ଏହି ଦିନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଂସଦ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୂଳଦୁଆ | ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି, ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରନ୍ତି, ଆଇନ ଏବଂ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଆବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଯେ ନୀତି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ, ବିଶେଷକରି ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରେ ସେମାନେ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ୨୦୩୦  ଏଜେଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ Inter-Parliamentary Union (IPU) ଆନ୍ତ ସଂସଦୀୟ ୟୁନିଅନ୍ (ଆଇପିୟୁ) ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି | ଏପରି କରିବା

ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଦେଶଗୁଡିକରେ, ଦୃଢ   ସଂସଦ ସଂଳାପ ଏବଂ ସହଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜରେ ବିଭାଜନକୁ ସୁସ୍ଥ କରି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପାନ୍ତର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ |

ପୃଷ୍ଠଭୂମି

ଜୁନ୍ 30 ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସଦ ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ଦିନ | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା, ଏହାର ସଂକଳ୍ପ A / RES / 72/278, ଜାତୀୟ ଯୋଜନା ଏବଂ ରଣନୀତିରେ ଏବଂ ଜାତୀୟ ତଥା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ସଂସଦର ଭୂମିକାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି | ଏହା ମଧ୍ୟ ୧୮୮୯  ମସିହାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆନ୍ତ ସଂସଦୀୟ ୟୁନିଅନ୍ (ଆଇପିୟୁ) - ସଂସଦର ବିଶ୍ୱ ସଂଗଠନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା

ସଂସଦ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଇପିୟୁ, ସଂସଦର ବିଶ୍ୱ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଜାତୀୟ ସଂସଦଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଯୋଗ କରେ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂସଦୀୟ ସଂଗଠନ ସହିତ, ଆଇପିୟୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଅଛି ଯାହା ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା, ମାନବିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥାଏ

 


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya