• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଡାକ୍ତର ଦିବସ

ମହାନ ଚିକିତ୍ସକ ଡ଼ ବିଧାନ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟଙ୍କ ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୧  ରେ ଜାତୀୟ ଡାକ୍ତର ଦିବସ ପାଳନ କରିଥାଏ। ସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଫେବୃଆରୀ ୪ , ୧୯୬୧  ରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ  ରତ୍ନଙ୍କ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ତାରିଖରେ ଡାକ୍ତର ଦିବସ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ ଏହା କରାଯାଏ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦  ରେ, କ୍ୟୁବାରେ ଡିସେମ୍ବର ୩  ରେ ଏବଂ ଇରାନରେ ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୩  ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୩୩  ରେ ଆମେରିକାର ଜର୍ଜିଆ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

 

ଜାତୀୟ ଡାକ୍ତର ଦିବସର ଇତିହାସ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍

ବିସି ରାୟ ଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ୧୯୯୧  ରେ ଡାକ୍ତର ଦିବସ ଆରମ୍ଭ  କରିଥିଲେ। ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

୧୯୯୧ ରେ ବଙ୍ଗଳାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ .ବି.ସି. ରାୟ ଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଏହି ଦିନଟି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଡ.ରାୟ  ଜଣେ ମହାନ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ ଯିଏ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିପୁଳ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ। ସେ ଜୁଲାଇ ୧,୧୮୮୨ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୬୨  ମସିହାରେ ସମାନ ଜୁଲାଇ ୧  ତାରିଖରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଡ଼କ୍ଟରଙ୍କର  ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବା  ପାଇଁ  ସେମାନଙ୍କୁ ଏହିଦିନରେ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇ ସଂମାନ ଜଣାଇବା । ସେମାନେ  ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି ।


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya