• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମବାୟ ଦିବସ 2021

1923 ମସିହାରୁ ବିଶ୍ୱ  ବ୍ୟାପୀ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମବାୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ 1995 ରେ ICA ର ଶତବାର୍ଷିକୀରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭା ଦ୍ୱାରା  ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମବାୟ ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସର  ପ୍ରଥମ ଶନିବାରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ସମବାୟ ସମିତିର ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏକତା, ଅର୍ଥନୈତିକ  ଦକ୍ଷତା, ସମାନତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତିର ଆନ୍ଦୋଳନର ଧାରଣାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ହେଉଛି ଦିନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ | 1995 ପରଠାରୁ, ସମବାୟ ସମିତିର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କମିଟି (ICPAC) ମାଧ୍ୟମରେ ICA ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମିଳିତ ଭାବରେ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଥିମ୍ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି | ଜୁଲାଇ 3 ରେ “ଏକତ୍ର ଭଲ ଭାବରେ ପୁନ  ନିର୍ମାଣ” ଥିମ୍ ସହିତ ଏହାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଯିବ |

ଏହି ବର୍ଷର ଉତ୍ସବ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ 27 ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମବାୟ ଦିବସ ଏବଂ 99 ତମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମବାୟ ଦିବସ ହେବ |

ଦିବସ କିପରି ପାଳନ କରିବେ?

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମବାୟ ସମିତିଗୁଡ଼ିକ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପାଳନ କରନ୍ତି | ନିମ୍ନରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମବାୟ ସମିତି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ କେତେକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଇଛି:

ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଖବରକାଗଜ ଏବଂ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ|

ସମବାୟ ମେଳା, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ଅଭିଯାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ |

ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହଭାଗୀ ସଂଗଠନ ସହିତ ବୈଠକ  ଅନୁଷ୍ଠିତ କରିବା

ଅର୍ଥନୈତିକ , ପରିବେଶ, ସମାଜକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ସମବାୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ର ସହଭାଗୀ  ବିଷୟରେ ବୁଝାଇବା


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya