• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ବିଶ୍ୱ ଜୁନୋଜ୍ ଦିବସ 

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ 6 ରେ ବିଶ୍ୱ ଜୁନୋଜ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଜୁନୋସିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଯାହା ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷକୁ ଏବଂ ପରେ ମଣିଷଠାରୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହା ଏକ ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହୁଏ |

ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଜି ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଥମ ଟୀକାକରଣ ପାଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଜୁନୋଜ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଟିକାକୁ ଜୁଲାଇ 6, 1885 ରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ ଲୁଇ ପେଷ୍ଟର୍ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଇବୋଲା, ଏଭିଆନ୍ ଇନ୍ଫ୍ଲୁଏଜା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ନୀଳ ଭୂତାଣୁ ଭଳି ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ପଶୁମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ଯେତେବେଳେ ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଥାଏ | ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଯୋଗାଯୋଗ ହେଉଛି ମାଂସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଶୁଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାର | ଏହି ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ, ଚାଷ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଡେଇଁପାରେ |

ବିଶ୍ ଜୁନୋଜ୍ ଦିବସର ଥିମ୍ 2021:

ଏହି ବର୍ଷ, ବିଶ୍ୱ ଜୁନୋଜ୍ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି - “ଚାଲନ୍ତୁ ଜୁନୋଟିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା |”

ସାଧାରଣ ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗ: ଆଫ୍ରିକୀୟ ଶୋଇବା ରୋଗ ,ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ , ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ , ଇବୋଲା , ରେବିଜ୍ , ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ରୋଗ


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya