• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ବିଶ୍ୱ   କ୍ଷମା ଦିବସ

ଜୁଲାଇ ୭  କୁ ବିଶ୍ୱ  କ୍ଷମା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । କ୍ଷମା କରିବାର ମହତ୍ୱ କୁ  ମନେପକାଇବା, ଅତୀତରେ ଅନ୍ୟମାନେ ଆମକୁ ଦେଇଥିବା କ୍ଷମାକୁ ଉଚିତ  ମୂଲ୍ୟ ଦେବା ଏବଂ ଆମକୁ କ୍ଷମା କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ।

 ଏହା କ୍ଷମା କରିବାର ଦିନ, ଏବଂ କ୍ଷମା ଦେ ବାର ଦିନ । ୧୯୯୪  ରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଦୂତାବାସର  ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା  ତାରିଖ ୨୭  ଅଗଷ୍ଟରୁ ୭  ଅଗଷ୍ଟକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କ୍ଷମା କରନ୍ତି ସେମାନେ ବିରକ୍ତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଖୁସି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଅଟନ୍ତି ।

କ୍ଷମା କରିବା କେବଳ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ, ଯିଏ ନିଜକୁ କ୍ଷମା କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟକୁ  କ୍ଷମା କରନ୍ତି, କ୍ଷମା ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କ୍ଷମାକାରୀ ଏବଂ କ୍ଷମା ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା  ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ ।

କ୍ଷମା  ନ  ଦେବା  ହେଉଛି ଏକ ଅପରାଧ । ମତଭେଦ, ଭୁଲ, ବିରକ୍ତି, କ୍ରୋଧ ର  ବଶବର୍ତ୍ତୀ  ହୋଇ  କ୍ଷମା  ନଦେଲେ  ଜଣେ  ପରିବର୍ତନ  ହେବ ନାହିଁ  ।

ବ୍ୟବହାରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଅପରାଧୀଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରକାରର ସ୍ୱୀକୃତି, କ୍ଷମା ମାଗିବା କିମ୍ବା କେବଳ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ, ଯେପରି ଭୁଲ୍ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ କ୍ଷମା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ |

 ଯେଉଁମାନେ କ୍ଷମା କରିବାକୁ ଶିଖନ୍ତି  ସେମାନେ କମ୍ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି, କମ୍ ଆଘାତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଅଧିକ ଆଶାବାଦୀ ହୁଅନ୍ତି, ଅଧିକ କ୍ଷମା କରନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକ ଦୟାଳୁ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ହୁଅ ।

ମଣିଷ  ମାତ୍ରକେ  ଭୁଲ  କରିଥାଏ , କ୍ଷମା  ଦେବା  ଇଶ୍ଵରୀୟ  ଅଟେ ।


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya