• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ 2021

ଶାନ୍ତି, ମାନବିକ ଅଧିକାର, ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂସ୍କୃତିରେ ମଣ୍ଡେଲାଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ମନେ ପକାଇବା ପାଇଁ ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ 2021 ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ଦୁନିଆରେ ଦାରିଦ୍ର, ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଚରମ ଅସମାନତା ଅଛି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଇତିହାସ, ଲଣ୍ଡନ, 2005 ଇପ୍ସୋସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “2020 ଶେଷରେ ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା ବୟସ୍କ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ (46%) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନ ଥିବାରୁ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ପଡୁଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକର ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ COVID-19 ମହାମାରୀ ଦାରିଦ୍ରତା ଏବଂ ଅସମାନତା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଗଭୀର କରିଦେଇଛି |

ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲା 18 ଜୁଲାଇ, 1918 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ମହାନ ରାଜନେତା, ବୈପ୍ଲବିକ ଥିଲେ। ଜୁଲାଇ 18 ରେ, ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଏହିପରି ହୁଏ, ଏହି ଦିନଟି ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହାକୁ ମଣ୍ଡେଲା ଦିବସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya