• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ବ୍ୟାସ  ପୂର୍ଣ୍ଣିମା

ଆଶାଢ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା 24 ଜୁଲାଇ ଶନିବାର ଅଟେ | ଏହାକୁ ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ବ୍ୟାସ  ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | କାରଣ ବେଦ ବ୍ୟାସ  ଆଶାଢ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ଚାରି ବେଦ ବିଷୟରେ ମାନବଜାତିଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପୁରାଣ ରଚନା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର   ଅବଦାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଶାଢ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଙ୍କୁ ବ୍ୟାସ  ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦିନ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଦାନ ଦେବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଯେଉଁମାନେ ଆଶାଢ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ଓ  ଏବଂ ସତ୍ୟନାରାୟଣ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ଉଚିତ୍ |ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଶାଢ   ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତାରିଖ ଜୁଲାଇ 23 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 10.43 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତାରିଖ ଆଜି ଜୁଲାଇ 24 ରେ ସକାଳ 08:06 ରେ ଶେଷ ହେବ | ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇବା |


ଜାତୀୟ ତାପଜ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିବସ

ଜାତୀୟ ତାପଜ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିବସ 2021: ଥର୍ମାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶିଳ୍ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ 24 ଜୁଲାଇରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଶକ୍ତିର ମହତ୍ତ୍  ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ପରିଚାଳନା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 24 ଜୁଲାଇରେ ଜାତୀୟ ତାପଜ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ଏକ ସିଷ୍ଟମ ଭିତରେ ଥିବା ଶକ୍ତି ଯାହା ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ପାଇଁ ଦାୟୀ | ଉତ୍ତାପ ହେଉଛି ତାପଜ ଶକ୍ତିର ପ୍ରବାହ | ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନର ଥର୍ମୋ ଡାଇନାମିକ୍ସ ଶାଖା ବିଭିନ୍ନ ସିଷ୍ଟମ୍ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତାପ କିପରି ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କିପରି କରାଯାଏ ତାହା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |

ଜୁଲାଇ 2014 ରେ, ଆଡଭାନ୍ସଡ୍ ଥର୍ମାଲ୍ ସଲ୍ୟୁସନ୍, (ଏଟିଏସ୍) ପ୍ରେରିତ ତଥା ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ନୂତନତ୍ୱ ଏବଂ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଥର୍ମାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଡେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲା | ଅବଶ୍ୟ, ତାପଜ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଉତ୍ତାପ ପରିଚାଳନା ସହିତ ବୁଝନ୍ତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ତାହା କରନ୍ତି |


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya