• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଷ୍ଟାଲିନିଜିମ୍ ଏବଂ ନାଜିଜିମ୍ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ମୃତି ଦିବସ 

ଷ୍ଟାଲିନିଜିମ୍ ଏବଂ ନାଜିଜିମ୍ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ଅଗଷ୍ଟ 23 ତାରିଖ ସହିତ ଜଡିତ | ଏହି ଦିନଟି ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସମୁଦାୟବାଦୀ ଶାସନ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ମରଣର ପ୍ରତୀକ - ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରାଉନ୍ ଏବଂ ରେଡ୍ ଆତଙ୍କରେ ବିନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। ଲାଟଭିଆରେ ଷ୍ଟାଲିନିଜିମ୍ ଏବଂ ନାଜିଜିମ୍ ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ୟୁରୋପୀୟ ନେଟୱାର୍କ ସ୍ମରଣ ଏବଂ ଏକତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି ରଖିଛି, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ୟୁରୋପୀୟମାନଙ୍କୁ 23 ଅଗଷ୍ଟ ତାରିଖକୁ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସମୁଦାୟବାଦୀ ଶାସନ ପୀଡିତଙ୍କ ସ୍ମୃତିର ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଯୋଡିବା - ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରାଉନ୍ ଅଧୀନରେ ବିନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ।


ଦାସତ୍ୱ ବ୍ୟବସାୟର ସ୍ମୃତି ଏବଂ ଏହାର ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ 

ଦାସତ୍ୱ ବ୍ୟବସାୟର ସ୍ମୃତି ଦିବସ ତଥା ଏହାର ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ 23 ଅଗଷ୍ଟ ୟୁନେସ୍କୋ ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଦାସତ୍ୱ ବ୍ୟବସାୟର  ଦୁଖଦ ଘଟଣାକୁ ମନେ ପକାଇବା  | ପ୍ରଥମେ 1998 ରେ ହାଇତିରେ ଏହି ଦିନଟି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା | ଦାସତ୍ୱ  ମାର୍ଗ ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଉଛି ୟୁନେସ୍କୋର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ, ଯାହା 1994 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଦାସତ୍ୱ ତଥା ଦାସ ବାଣିଜ୍ୟର ବିଶ୍ୱର  ଦୁଖଦ ଘଟଣାରୁ ଇତିହାସ ଏବଂ ଐତିହ ର ବୁ ଝାମଣାକୁ ଦ ଢ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା । ଏହା ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ | 22 ରୁ 23 ଅଗଷ୍ଟ 1791 ର ରାତିରେ, ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିଙ୍ଗୋରେ (ଆଜି ହାଇତି ଏବଂ ଡୋମିନିକାନ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍) ବିଦ୍ରୋହର ଆରମ୍ଭ ଦେଖିଲା ଯାହା ଟ୍ରାନ୍ସାଟ୍ଲାଣ୍ଟିକ୍ ଦାସ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ |


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya