• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ

ପ୍ରତିବର୍ଷ 8 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷରତାର ମହତ୍ତ୍ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଏ ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ବିଷୟ ଅଟେ | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶିକ୍ଷା, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଗଠନ (ୟୁନେସ୍କୋ) 1966 ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର 8 କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଦିନର ବିଷୟବସ୍ତୁ 'ମାନବ-କେନ୍ଦ୍ରିତ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସାକ୍ଷରତା, ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଭାଜନକୁ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ କରିବା' ଭାବରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ILD 2021 ର ଥିମ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ସାକ୍ଷରତା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଏହି ଥିମ୍ ରଖାଯାଇଛି, ଫୋନ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ ଭଳି ଉପକରଣର ଅଭାବ ହେତୁ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ପିଲା ଅନଲାଇନରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ |

ୟୁନେସ୍କୋ ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ 773 ନିୟୁତ ଯୁବକ ବୟସ୍କଙ୍କ ସାକ୍ଷରତା ଦକ୍ଷତା ନାହିଁ। ILD 2021 ହେଉଛି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହାକି ସାକ୍ଷର ହେବା ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଜନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରେ |


ବିଶ୍ୱ ଶାରୀରିକ ଚିକିତ୍ସା ଦିବସ

ବିଶ୍ୱ ଶାରୀରିକ ଚିକିତ୍ସା ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ 8 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଶାରୀରିକ ଚିକିତ୍ସକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୃତ୍ତିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ତଥା ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରେ |

1996 ରେ, 8 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ବିଶ୍ୱ ଫିଜିଓଥେରାପି  ଦିବସ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା | 1951 ମସିହାରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଫିଜିଓଥେରାପି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ଏହି ତାରିଖ | ଏହି ଦିନଟି ବିଶ୍ୱ ଫିଜିଓଥେରାପି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଏକତା ଏବଂ ଏକତାକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ | ଫିଜିଓଥେରାପିଷ୍ଟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରୋଗୀ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ |


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya