• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ୨୦୨୧

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୭୩  ରେ ଆମେରିକୀୟ ଡାଏଟେଟିକ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ଡାଏଟେଟିକ୍ସ) ର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ସହିତ ପୁଷ୍ଟିକର ସାକ୍ଷରତାର ବାର୍ତ୍ତା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା| ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧  ରୁ ୭  ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରାଯାଏ | ୧୯୮୨  ମସିହାରେ, ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ଉତ୍ସବ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା |

ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବା, ବଢିବା  ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଚର୍ବି, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଯୋଗାଇଥାଏ | ତେଣୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ବିଜ୍ଞାନ |

ରବିବାର ଦିନ ମନ  କି  ବାତ ରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ମହତ୍ତ୍  ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ମାସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ।

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ୨୦୨୧  ର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ଠିକ୍ ଖାଅ, କାମୁଡି କାମୁଡି ’ | ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ୨୦୧୮  ପାଇଁ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଆଗକୁ ଯାଅଯେତେବେଳେ ୨୦୧୭  ରେ ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଶିଶୁଥିଲା |

 


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya