• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ବିଶ୍ୱ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୋକିବା ଦିବସ

ବିଶ୍ୱ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୋକିବା ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ 10 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆସୋସିଏସନ ଫର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନିବାରଣ (IASP) ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ |

ଏହା  ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୋକିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ | ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ଏହି ଦିନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10, 2003 ରେ ସ୍ଥିର  ହୋଇଥିଲା, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆସୋସିଏସନ ଫର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନିବାରଣ (IASP) ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ଏକ ଦିନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏକ ଦିନ ସ୍ଥିର ହେଲା  |

ବିଶ୍ୱ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୋକିବା ଦିବସର 2021 ଥିମ୍ ହେଉଛି କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିବା”, ଯାହା ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଏକ ସାମୂହିକ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରେ | ଏହି ଦିନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୋକିବା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା |

ଆମ ସମସ୍ତ- ପରିବାର ସଦସ୍ୟ, ବନ୍ଧୁ, ସହକର୍ମୀ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟ, ଶିକ୍ଷାବିତ୍, ଧାର୍ମିକ ନେତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବୃତ୍ତିଗତ, ରାଜନେତା , ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସରକାର- ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରିବେ। ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ଏହିପରି ସଙ୍କଟକୁ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ତାହା ଜାଣିବା | ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନକରିବା ଏବଂ ଯେ କୌଣସି  ପରିସ୍ଥିତିରେ  ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ଦିବସକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଏ |


ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ 

ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ  ୧୦  ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଳନ  ହେଉଛି  | ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସର ଶୁକ୍ଲ   ପକ୍ଷ    ଚତୁର୍ଥୀ  ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ନିଜେ ଏହି ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। କୌଣସି  କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଗଣପତି ବାପ୍ପା  ବା ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ପ୍ରଥମେ କରି ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ| ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ  ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya