• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଜାତୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ଶହୀଦ ଦିବସ 2021

ପରିବେଶ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଏହି ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ 2013 ରେ ଜାତୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ 11 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଜାତୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ଶହୀଦ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଏହି ଦିବସଟି କାହିଁକି  ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ ସେ ବିଷୟରେ ଏକ ହୃଦୟ ବିଦାରକ କାହାଣୀ ଅଛି | ୧୭୩୦  ମସିହାରେ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ମହାରାଜା ଅଭୟ ସିଂଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ, ଖଞ୍ଜରଲି ଗଛ କାଟିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ବିଷ୍ଣୋଇଁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏହି ବୃକ୍ଷକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କାଟିଦେବା ଧାରଣା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ମହାରାଜା ଅଭୟ ସିଂଙ୍କ ସେନା ଗଛ କାଟିବା  ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ଅମୃତା ଦେବୀ ନାମକ ଜଣେ ସାହସୀ ମହିଳା ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ସାହସୀ ମହିଳା ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଖଞ୍ଜରଲି ଗଛ ଅପେକ୍ଷା ନିଜକୁ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଦୁଃଖର  ବିଷୟ, ମହାରାଜାଙ୍କ ଲୋକମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବା ସହ ୩୫୯ ଜଣଙ୍କୁ ସେହି ଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ  ,ଏହି ଭୟଙ୍କର ଖବର ମହାରାଜାଙ୍କ କାନରେ ପହଞ୍ଚିଲା 

ମହାରାଜା ଶୀଘ୍ର ଗଛ କାଟିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ରାଜା ମଧ୍ୟ ସମାଜକୁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ଖଞ୍ଜରଲି ଗଛ କାଟିବା ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ଗ୍ରାମ ଭିତରେ ତଥା ନିକଟରେ ପଶୁ ଶିକାରକୁ ବାରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ତମ୍ବା ଥାଳିରେ ଖୋଦିତ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 11, 1730 ରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ 2013 ରେ ଜାତୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ଶହୀଦ ଦିବସ ଘୋଷଣା ହେବାର ମୂଳ କାରଣ ଥିଲା।


ନୁଆଖାଇ

 ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୁଆଖାଇ ପାଳନ କରାଯାଏ | ବମ୍ପର ଅମଳ ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର  ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ନୂତନ ଧାନ ଫସଲ (ନାବାନା) ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପୋରିଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରି ନୁଆଖାଇ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଏହି କୃଷି ପର୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଭାଦ୍ରବ  ମାସରେ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ  ପରଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଶୁଭ ଅବସରରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଏହି ଦିନକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଭୋଜି ସହିତ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି | ପରିବାରର ସାନ ସଦସ୍ୟମାନେ ‘ନୁଆଖାଇ ଜୁହାର ’ ଅର୍ପଣ କରି ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି।


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya