• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ

14 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯେହେତୁ ଏହି ଦିନ ଭାରତର ସଂବିଧାନ ସଭା 1949 ମସିହାରେ ଦେବନାଗରୀ  ଲିପିରେ ଲିଖିତ ହିନ୍ଦୀକୁ ଭାରତର ସରକାରୀ ଭାଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। 14 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଦିନ ସମଗ୍ର ଭାରତ ପୁଣି  ଜାତୀୟ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଦେଶ ସମ୍ବିଧାନରେ ଦେବନାଗରୀ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଅର୍ଥାତ୍ ହିନ୍ଦୀକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥିଲା, ଏହାକୁ ସରକାରୀ ସରକାରୀ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇ ଏହାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥିଲା। ହିନ୍ଦୀକୁ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍ଥାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବୈପ୍ଲବିକ  ପଦକ୍ଷେପ ଥିଲା, ତଥାପି ଦେଶରେ ଇଂରାଜୀର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଲାଗି  ରହିଛି । ଅଗଷ୍ଟ 15, 1947 ରେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଦାସତ୍ୱର ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ଦେଶରେ ଅନେକ ଭାଷା ଏବଂ ଶହ ଶହ ଉପଭାଷାର  ଦେଶ  ବୋଲି  କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ହିନ୍ଦୀ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ କଥିତ ଭାଷା ।

ଏହା ଆଜି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କଥିତ ଭାଷା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଏହା  ଏକ ଦକ୍ଷ ଭାଷା | ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସନ୍ଧାନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିନ୍ଦୀର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | 2001 ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ 25.79 କୋଟି ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୀକୁ ମାତୃଭାଷା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ 42.20 କୋଟି ଲୋକ ଏହାର 50 ରୁ ଅଧିକ ଉପଭାଷା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ହିନ୍ଦୀର ପ୍ରମୁଖ ଉପଭାଷାରେ  ଭୋଜପୁରୀ, ବ୍ରଜଭାଷା , ଛତିଶଗଡୀ, ଗରୱାଲୀ, ହରିୟାଣୀ, କୁମାଓନି, ମଗଧି  ଏବଂ ମାରୱାରୀ ଭାଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ସାରା ଜୀବନ ବୁଲନ୍ତି ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ପାଇଁ ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝନ୍ତି  | ହିନ୍ଦୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି  ସରକାରୀ ସହାୟତା ବିନା ଭାଷାର ପ୍ରଚାରକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya