• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ

ନଭେମ୍ବର 8, 2007 ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲା | ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15 କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଆନ୍ତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ - ସଂସଦୀୟ ୟୁନିଅନ୍ (ଆଇପିୟୁ) ଦ୍ଦ୍ୱାରା ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15, 1997 ରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବଭାରତୀୟ ଘୋଷଣାନାମା ଉପରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଛି. ଆନ୍ତ ସଂସଦୀୟ ୟୁନିଅନ୍ (ଆଇପିୟୁ) ହେଉଛି ଜାତୀୟ ସଂସଦର ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ | 10 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଘୋଷଣାନାମା ଗ୍ରହଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15 ରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଆଇପିୟୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ଉତ୍ସବ 2008 ରେ ହୋଇଥିଲା। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ହେଉଛି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ |


ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିବସ (ଭାରତ)

15 ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଭାରତରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ ଦିବସ  ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।  ଭାରତୀୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାରତ ରତ୍ନ ମୋକ୍ଷାଗୁଣ୍ଡମ୍ biswesarya 15 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 1861 ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଦେନାହାଲ୍ଲୀ ନାମକ ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱେସରାୟ ପୁଣେ କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରୁ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପାରଦର୍ଶିତା ଜଳସେଚନ ଏବଂ ବନ୍ୟା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସରକାରୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଶ୍ୱେସରାୟ କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଭାବରେ 1917 ରେ ଜଣାଶୁଣା ।  ସେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଷ୍ଟେଟମ୍ୟାନ୍ ତଥା ମହିଶୂର  19 ତମ ଦିୱାନ୍ ଥିଲେ, 1912 ରୁ 1919 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବା କରିଥିଲେ। ସେ ମହିଶୂର ସହରର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା କୃଷ୍ଣ ରାଜ ସାଗର ବନ୍ଧର ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଆଧୁନିକ ଭାରତର ଇଂଜିନୀର ତଥା ଭାରତ ରତ୍ନରେ ସମ୍ନାନିତ ।   ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସହର ପାଇଁ ବନ୍ୟା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ।  ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଭାରତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ତାଞ୍ଜାନିଆରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସ ଦିବସ  ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

 


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya