• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଦିବସ 2021

ପ୍ରତିବର୍ଷ 7 ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତରେ ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। କର୍କଟ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ, ଏହା ପାଇଁ ଆଜୀବନ ସାହସ ଏବଂ ବଳିଦାନ ଆବଶ୍ୟକ | ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଅଗ୍ରଗତି ସହିତ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି | ତଥାପି, ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସାର ଅଭାବରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି | କର୍କଟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ପାଳନ କରାଯାଏ | ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଦିବସ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ମ୍ୟାଡାମ୍ କ୍ୟୁରିଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି।

1867 ମସିହାରେ ପୋଲାଣ୍ଡର ୱାର୍ସରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ  ମ୍ୟାଡାମ୍ କ୍ୟୁରି ରେଡିୟମ୍ ଏବଂ ପୋଲୋନିୟମ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଥିଲା। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ କ୍ୟୁରିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ରେଡିଓଥେରାପିର ବିକାଶ କରିଥିଲା ​​ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2014 ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଭାରତୀୟ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା, ସେହି ଦିନଠାରୁ ନଭେମ୍ବର 7 ତାରିଖରୁ ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କଠାରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ କର୍କଟ ନିରାକରଣ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମୂଳତ 1975 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା, ଜାତୀୟ କର୍କଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାରତରେ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

 

 


© 2021 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Amarisatya