• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି / ବୈଶାଖୀ -

ଏପ୍ରିଲ୍ 14 ରେ ପଞ୍ଜାବର ବିଶାଳ ଅମଳ ପର୍ବ ହେଉଛି ବୈଶାଖୀ ପାଳନକରାଯାଏ । ବୈଶାଖୀ ଭାରତର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ବସନ୍ତ ପର୍ବ ଯାହା ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରି - ଦେଶର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ସମୟ ଅଟେ । ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ, ଓଡିଶା, ପଞ୍ଜାବ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମ ପରି ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦିନ, ସୂର୍ଯ୍ୟ  ବିଷୁବରେଖାରେରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହାକୁ ମହାବିଷୁବ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି କୁହାଯାଏ | ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଏହା ନୂତନ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |


ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ

14 ଏପ୍ରିଲରେ ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ବା ଭୀମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହେଉଛି  | ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ ଗଠନରେ ଭୀମରାଓ  ରାମଜୀ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ 14 ରେ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଆମ୍ବେଦକର 1891 ମସିହାରେ 14 ଏପ୍ରିଲରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |


ଜାତୀୟ ଏକ୍ସ-ସ୍ପାଉସ୍ ଦିନ

ମିସ ଉରୀର କାନସାସ୍ ସହରର ରେଭରେଣ୍ଡ୍ ରୋନାଲ୍ଡ କୋଲେମାନ 1987 ରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଏକ୍ସ-ପତି ଦିବସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ଯାହା ପ୍ରାୟତ  ଛାଡପତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଦୂର କରିବାର ଏକ ଉପାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହାର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ବର୍ଷରେ, ରେଭରେଣ୍ଡ୍ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ଅଧିକ ଲୋକ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀକୁ କ୍ଷମା କରିବେ ଏବଂ ନିଜ ଜୀବନର ସକରାତ୍ମକ ଦିଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ |


ହସ ଦିବସର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ (International Moment of Laughter Day)

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍ 14 ଦିନଟି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୋରରେ ହସିବାକୁ ମନେ ପକାଇ ଥାଏ |  ଇଜି ଗେସେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ହସିବା ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ |  ହସ ,ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ, ଆଶାବାଦୀତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଏ , ଏବଂ ସମସ୍ତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଢାଏ  | ଇଜି ଗେସେଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 1997 ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ହସ ଦିବସ  ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଥିଲା  |


© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution