• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ବିଶ୍ୱ ହେମୋଫିଲିଆ ଦିବସ 2022 (ଏପ୍ରିଲ 17)

 

ୱାର୍ଲ୍ଡ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ହେମୋଫିଲିଆ ଦ୍ୱାରା  ୧୯୮୯ମସିହାରେ   ବିଶ୍ୱ ହେମୋଫିଲିଆ ଦିବସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ୱାର୍ଲ୍ଡ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ହେମୋଫିଲିଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା  ଫ୍ରାଙ୍କ୍ ସ୍କ୍ନାବେଲ୍ | ଫ୍ରାଙ୍କ୍ ସ୍କ୍ନାବେଲଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍ 17 କୁ ବିଶ୍ୱ ହେମୋଫିଲିଆ ଦିବସ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା | ହେମୋଫିଲିଆରେ ଥିବା  ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ  ଏହି ଦିନଟି   ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ  ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଭବିଷ୍ୟତ ସୃଷ୍ଟି କରିବା  ଏହାର ଉଦ୍ୟେଶ  | ହେମୋଫିଲିୟା ହେଉଛି ଏକ “ବିରଳ ବ୍ୟାଧି” ଯେଉଁଥିରେ “ରକ୍ତ ସାଧାରଣତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧି ନଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ନଥାଏ,  |   ୨୦୨୧ ବର୍ଷରବିଶ୍ୱ ହେମୋଫିଲିୟା ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି “Adapting to Change”

            ହେମୋଫିଲିଆ, ଭନ୍ ୱିଲବ୍ରାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଜନିତ ରୋଗ ବିଷୟରେ  ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 17 ଏପ୍ରିଲରେ ବିଶ୍ୱ ହେମୋଫିଲିଆ ଦିବସ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପାଳନ କରାଯାଏ ।  ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ  ପ୍ରୟାସ କାରଣ ଯାହା ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି କରି ରୋଗର  ନିରାକରଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।  2022 ବର୍ଷର ଇଭେଣ୍ଟର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି “ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ: ସହଭାଗୀତା , ନୀତି  ଓ ପ୍ରଗତି।  ତୁମର ସରକାରକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା, ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ରକ୍ତସ୍ରାବକୁ ଜାତୀୟ ନୀତିରେ ଏକୀକରଣ କରିବା ”।


© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution