• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ଓକିଲ ଦିବସ

ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓଡିଆ ଓକିଲ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 28 ଏପ୍ରିଲରେ ଭାରତରେ ଓକିଲ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଓଡିଆ ଆଇନ ସ୍ନାତକ, ଏକ ଆଇନଗତ ଆଲୋକ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଆଇନଜୀବୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସ। ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଓକିଲାତି ନଅ ବର୍ଷର ଯୁବରାଜଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଗର୍ବରେ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲା | ରାଜ୍ୟର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଓକିଲାତି କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରେରଣା ଥିଲେ। ଏହି ଦିନଟି ସ୍ୱାଭିମାନ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |ତାଙ୍କର  ଜନ୍ମ , 28 ଏପ୍ରିଲ 1848 ମସିହା  ସତ୍ୟଭାମାପୁର ରେ   କଟକ  ଠାରୁ  ୨୦  କିଲୋ ମିଟର  ଦୂରରେ  ହୋଇଥିଲା  | ତାଙ୍କର  ଶିକ୍ଷା- ରେଭେନ୍ଶା କଲେଜ  କଟକ ରେଭେନ୍ସା କଲେଜିଏଟ୍ ସ୍କୁଲ୍ ୟୁନିଭରସିଟି  ଅଫ କଲିକତାରେ  ହୋଇ ଥିଲା .ତାଙ୍କର  ମୃତ୍ୟୁ 4 ଫେବୃଆରୀ , ୧୯୩୪ମସହାରେ   ୮୫  ବର୍ଷ  ବୟସରେ   ଘଟିଥିଲା

ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଓକିଲ ତଥା ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାରକ ଥିଲେ, ଯିଏକି ଏହାର ସାମାଜିକ ତଥା ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ଏକୀକରଣ ପାଇଁ ଅଭିଯାନ କରିବା ପାଇଁ 1903 ମସିହାରେ ଉତ୍କଲ ସମିଳନୀ  ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ସେ 1 ଏପ୍ରିଲ 1936 ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ  ଉତ୍କଳ  ଗୌରବ  ବୋଲି  କୁହାଯାଏ  ଜଣେ ଲେଖକ ତଥା କବି ଭାବରେ ଦେଶପ୍ରେମ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ମନର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାହିତ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା | ସେ ଉଭୟ ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଅନେକ ଲେଖା ଏବଂ କବିତା ଲେଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କବିତା ହେଉଛି "ଉତ୍କଳ ସନ୍ତାନ ", "ଜାତି  ଇତିହାସ " ଏବଂ "ଜନନୀର  ଉକ୍ତି " | ସେ ଓଡିଆ, ବଙ୍ଗାଳୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବକ୍ତା ଥିଲେ।ସେ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଭାରତର ଓକିଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସ ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଓଡିଶାରେ ଓକିଲ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

 


କାର୍ଯ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଦିବସ

2003 ମସିହାରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ସଂଗଠନ (ଆଇଏଲ୍ଏ) ଦ୍ୱାରା  ଏହି ଦିନ ପ୍ରତିବର୍ଷ 28 ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନଟି କିପରି ବୃତ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ ତାହା ଚିହ୍ନିତ କରେ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଜନସଂଖ୍ୟା, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ |ତେଣୁ, ଏପ୍ରିଲ୍ 2021 ମାସରେ ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ ଯାହାକି ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜ୍ଞାନକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି  କରିଥାଏ .


© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution