• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ କପିରାଇଟ୍ ଦିବସ –April 23

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ 23 ରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |ଏହା ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସ, ଯାହାକୁ ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ କପିରାଇଟ୍ ଦିବସ ଭାବେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ପୁସ୍ତକ ପଢିବା , ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ କପିରାଇଟ୍ ର ଲାଭକୁ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଏପ୍ରିଲ୍ 23 ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ, କାରଣ ଏହା ଅନେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଲେଖକଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ | ଏପ୍ରିଲ୍ 23 ରେ ୱିଲିୟମ୍ ସେକ୍ସପିଅର୍, ମିଗୁଏଲ୍ ଡି ସର୍ଭାଣ୍ଟେସ୍ ଏବଂ ଜୋସେପ୍ ପ୍ଲାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମାନୁଏଲ୍ ମେଜିଆ ଭାଲେଜୋ ଏବଂ ମରିସ୍ ଡ୍ରୁନ୍ 23 ଏପ୍ରିଲରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଏହା ଏକ ଆଇନଗତ ଧାରଣା, ଅଧିକାଂଶ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ, ମୂଳ କାର୍ଯ୍ୟର ଲେଖକ କିମ୍ବା ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ସାଧାରଣତ  ଏକ ସୀମିତ ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ମୂଳତ, ଏହା କପି କରିବାର ଅଧିକାର | ଏହା କପିରାଇଟ୍ ଧାରକକୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକାର ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ହେବାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ, ଏହା ଏକ  ବୌଦ୍ଧିକ  ସମ୍ପତ୍ତି ରୂପ କୁହାଯାଏ | ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶିକ୍ଷା, ବୈଜ୍ଞାନିକ  ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଗଠନ (ୟୁନେସ୍କୋ) ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସର 25 ତମ ସଂସ୍କରଣ ଅଟେ  | ପ୍ୟାରିସ୍ 1995 ରେ ଆୟୋଜିତ ୟୁନେସ୍କୋର ସାଧାରଣ ସମ୍ମିଳନୀରେ ୟୁନେସ୍କୋ ଏକ ଦିନକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ପଠନ  ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା  ୟୁନେସ୍କୋ ଅନୁଯାୟୀ, ଜର୍ଜିଆର ଟିବିଲିସି ସହରକୁ 2021 ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ବୁକ୍ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। 2022 ମସିହାରେ ଗୁଆଡାଲାଜାରା (ମେକ୍ସିକୋ) କୁ ୱାର୍ଲ୍ଡ ବୁକ୍ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି।


ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଦିବସ April 23

ଇଂରାଜୀ ହେଉଛି ବହୁଳ ଭାବରେ କଥିତ ଭାଷା ବା “ବିଶ୍ୱ ଭାଷା” | ତେଣୁ, ଏହା ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଲିଙ୍ଗୁଆ ଫ୍ରାଙ୍କା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଫରାସୀ ସହିତ ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟ ଭାଷା ଅଟେ | ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଦିବସ ହେଉଛି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା 2010 ର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ | ଏହା ସଂଗଠନର ଛ  ଟି ସରକାରୀ ଭାଷା ପାଇଁ ଭାଷା ଦିନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲା ​​| ବିଶ୍ୱ ୬  ଟି ଛଅଟି ପୃଥକ ଦିନ ପାଳନ କରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ସଂଗଠନର ୬  ଟି ସରକାରୀ ଭାଷା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ -  ଆରବୀ (18 ଡିସେମ୍ବର), ଚାଇନିଜ୍ (20 ଏପ୍ରିଲ୍), ଇଂରାଜୀ (23 ଏପ୍ରିଲ୍), ଫରାସୀ (20 ମାର୍ଚ୍ଚ), Russian ଷିୟ (6 ଜୁନ୍), ସ୍ପାନିସ୍ (23 ଏପ୍ରିଲ୍)


© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution