• +91-9861016349 / +91-9437281655
  • Email: amarisatya@gmail.com

Day Observation's In Odia


ବିଶ୍ୱ ହସ ଦିବସ

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି  ହସିବାକୁ  ଭଲ ଲାଗେ. ଦୈନଦିନ  ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ହସିବା  ଏକ   ସାଧନ. ଏହା  ଅତ୍ୟନ୍ତ  ମୂଲ୍ୟବାନ.  ବହୁତ   ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଏହା  ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ହସ କୌଣସି  ଜିନିଷକୁ ସୁସ୍ଥ କରିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସମାଧାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସବୁକିଛି ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ଏପରି ଏକ ଦିନ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ କିଛି ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ହସିବେ | ଏକ ନୂତନ ସୁଖ ବ୍ୟାୟାମ ଭାବରେ  ଏହା  ପରିଚିତ .

2005 ମସିହାରୁ ଏହା ଲସ୍ ଅଜେଲ୍ସରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି ଏବଂ ଏହା ପରେ ହାସ୍ୟରସ ଏବଂ ହସ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରେମକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ବିଶ୍ୱର  ପ୍ରାୟ ହଜାର ହଜାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ହାସ୍ୟ ଅଭିନୟ କରନ୍ତି ଯାହା ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ସୁସ୍ଥତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ | ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ବଡ଼ ସହରରେ ବିଶ୍ୱ ହସ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ସେହି ଦିନ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଏକାଠି ହସିବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ଦିନ ହସ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକ ଶାନ୍ତି ପଦଯାତ୍ରାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାନର ଏବଂ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ବହନ କରନ୍ତି ଯେପରିକି “ହସ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ପରିବାର, ଏକ କମ୍ୟୁନିଟି ହସ କ୍ଲବରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ - ଏହା ମାଗଣା!” ପଦଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସମସ୍ତେ “ହୋ ହୋ, ହା-ହା” ଏବଂ “ବହୁତ ଭଲ, ବହୁତ ଭଲ,  କହି  ପଦଜୟାତ୍ରାରେ  ଯୋଗ  କରିଥାନ୍ତି .

ଏହା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ

• ସୁସ୍ଥତାର ଏକ ସାଧାରଣ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରେ - ଯଦି ଆପଣ ବହୁତ ହସନ୍ତି, ଆପଣ ଅଧିକ ସକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ |

• ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ ରିଲିଜ୍ ଟ୍ରିଗର ହୋଇଥାଏ - ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ | ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ହସିବ ସେଗୁଡ଼ିକ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ

• ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ବଢ଼ାନ୍ତୁ  - ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ହସିବ, ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଯାଏ, ଏବଂ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ |

• ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା - ହସ ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ କାର୍ଡିଓ ବ୍ୟାୟାମ. ଏହା ତୁମର ହୃଦୟକୁ ପମ୍ପିଂ କରିବ


ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦିବସ |
ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 01 ମଇରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ | ବମ୍ବେକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସଂଗଠନ ଦାବି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ମରାଠୀ- ଏବଂ କୋଙ୍କଣୀ ଭାଷାଭାଷୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ଗୁଜୁରାଟୀ ଏବଂ କୁଚି ଭାଷାଭାଷୀ ଲୋକ ରହିବେ। ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ, ମହାଗୁରୁତ ଆନ୍ଦୋଳନ ନାମକ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ଶେଷର ଦାବି ହେଲା ସମସ୍ତ ଗୁଜୁରାଟୀ ଭାଷାଭାଷୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ରାଜ୍ୟ ରହିବା। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡିକ ନିଜ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ପୃଥକ ରାଜ୍ୟ ଦାବି କରୁଥିବା ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ସଂଘର୍ଷ କରି ମାର୍ଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶେଷରେ, ବମ୍ବେ ପୁନର୍ଗଠନ ଆଇନର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଶାନ୍ତି ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହେଲା |
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କିପରି ହୁଏ?
ଦାଦାର ଶିବାଜୀ ପାର୍କରେ ପ୍ୟାରେଡରୁ ଦିନ ଆରମ୍ଭ | ପ୍ୟାରେଡରେ ରାଜ୍ୟ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ, ହୋମଗାର୍ଡ, ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ, ବିଏମସି ଫୋର୍ସ, ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ସହିତ ରାଜ୍ୟପାଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହି ଦିନ ଶହୀଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରି ସମ୍ମାନିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ। ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସେବାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରି ବିଭିନ୍ନ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି।
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପାରମ୍ପାରିକ ଲାଭାନି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦିବସରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଅନେକ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ନୂତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।


ଗୁଜୁରାଟ ଦିବସ

ସେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମେ 1 କୁ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତିତଥାପିବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମେ 1 କୁ 'ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦିବସଏବଂ 'ଗୁଜୁରାଟ ଦିବସଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ମେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣଥିଲା ଯେହେତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଉଭୟ ବିଦ୍ୟମାନ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମେ 1 କୁ ଶ୍ରମ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କଲେ ମଧ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଲୋକମାନେ ଏକ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଳନ କରନ୍ତି |

ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ଇତିହାସର ଭୂମିକା:

ଉଭୟ ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ମେ 1 କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦିବସ ଏବଂ ଗୁଜରାଟ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବାର କାରଣ ହେଉଛିଏହି ଦିନ57 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ତତ୍କାଳୀନ ବମ୍ବେରେ ମରାଠୀଗୁଜରାଟୀକୁଚିଏବଂ କୋଙ୍କଣୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା କହୁଥିବା ଲୋକ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଏବଂସାନୁକତ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଣ୍ଡୋଲାନ୍ ଏକ ଅଲଗା ରାଜ୍ୟ ଦାବି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା 

ଏହି ବିରୋଧ 1960 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିଲା ଏବଂ ସେହି ବର୍ଷ ବମ୍ବେ ପୁନର୍ଗଠନ ଆଇନ ଭାରତର ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ବହୁଭାଷୀ ରାଜ୍ୟକୁ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଭକ୍ତ କରିବାକୁ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ନିୟମ ମେ 11960 ରେ ଲାଗୁ ହେଲା।

 ଗୁଜୁରାଟ ଦିବସ କିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ ?

ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ୟାରେଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଏହି ଦିନ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସାବରମତି ଜଳପ୍ରପାତରେ ପରେଡ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ


ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ 2020 ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ 1 ମଇରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ଏବଂ ମେ ଦିବସ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ଦିନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି  ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ | ଏହା କେବଳ 1891 ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ଦିବସ ଭାବରେ ପ୍ରଥମ ମେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

 

ଭାରତରେ ମେ ଦିନର ଉତ୍ପତ୍ତି

ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରମ ଦିବସ ବା ମେ ଦିବସ ମାଡ୍ରାସରେ (ବର୍ତ୍ତମାନ ଚେନ୍ନାଇ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା) ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ଲେବର କିସାନ ପାର୍ଟି ଦ୍ୱାରା ମେ 1, 1923 ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଶ୍ରମ ଦିବସର ପ୍ରତୀକ ଥିବା ଲାଲ ପତାକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ | ହିନ୍ଦୀରେ ଶ୍ରମ ଦିବସ କାମଗର ଦିନ୍ କିମ୍ବା ଆଣ୍ଟ୍ରାସ୍ଟ୍ରିଆ ଶ୍ରମିକ୍ ଦିୱାସ୍, ମରାଠୀରେ କାମଗର ଡିଭାସ୍ ଏବଂ ତାମିଲରେ ଉଜାଇପାଲାର୍ ନାଲ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଦିବସର ଇତିହାସ |

19th ନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ ଭାଗରେ, ଅସଂଖ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନ ଏବଂ ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନମାନେ ଲୋକଙ୍କ ଶ୍ରମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦିନ ବାଛିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କାନାଡାରେ, ଶ୍ରମ ଦିବସ ନାମକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଛୁଟି ପ୍ରଥମେ 1880 ଦଶକରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ, 1887 ମସିହାରେ, ଉତ୍ତର ଆମେରିକା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଶ୍ରମ ଦିବସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲା |


© 2022 Amarisatya Magazine All Rights Reserved

Design & Developed By Zemusi Tech Solution